‘Türkiye ekonomik yıkımı, ekolojik yıkımla telafi ediyor’

img

İZMİR - Ekolojist Ertuğrul Barka, Türkiye’de ormanların yakıldığını belirterek, “Türkiye ekonomik yıkımı, ekolojik yıkımla telafi etmeye çalışıyor” dedi. 

Her yaz mevsiminde orman yangınlarının meydana geldiği Türkiye’de, özellikle; Kürt illerindeki askeri bölgeler, sulak alanlar, turistik yerlerde yaşanması dikkat çekiyor. Yangınların özellikle özel ormanlarda yaşanmaması ve rant alanlarına müsait olacak bölgelerde olmasının ne anlama geldiğini ekolojist Ertuğrul Barka değerlendirdi. 
 
'ORMANLAR YANMIYOR YAKILIYOR’ 
 
Kürt bölgelerinde “savaş” adı altında doğanın yok olduğunu belirten Barka, yangınların sadece yaz aylarında olmadığına değindi. Türkiye genelinde kış aylarında da orman yangınlarının yaşandığını belirten Barka, Karadeniz bölgesinde kış aylarında çıkan yangınları hatırlattı. Karadeniz’de yanan ormanın yerine konutların yapıldığını ve Arap sermayedarlara satıldığını belirten Barka, şöyle devam etti: “Bunlar ormanın tesadüfen yanmadığını düşündüren şeyler. Ormanlar yanıyorsa kendileri yakıyordur. Ormanların yanması başka şey, ormanların yakılması başka şey. Yanan yerlere bakın, örneğin Koç Üniversitesi ormanları yanmıyor, özel ormanlar veya vakıf ormanları yanmıyor. Ama dönüp baktığınızda koylar, imara açıldığı zaman en yüksek geliri getirecek yerler yakılıyor. 1980 Anayasa değişikliğine kadar ormanlar mutlak bir şekilde korunuyordu. Bu tarihten sonra anayasal koruma kaldırıldı. Ormanlık alanları, rant alanı olması için yakılmaya başlandı. Ormanların, sermayenin istediği bölgelerde, istediği alan kadar yanması gibi bir fıtratları olmadı. Bir holdingin otel yapmak istediği Antalya gibi yerler yanıyor.” 
 
'YAPRAKLARI KURUTULARAK YOK EDİLEN ORMANLAR VAR' 
 
Türkiye’nin 453 milyar dolardan fazla borcu olan bir ülke olduğunu belirten Barka, ekonomik yıkımı da  ekolojik yıkımla telafi etmeye çalıştığını dile getirdi. 
 
Türkiye’nin Efrin’de “Zeytin dalı harekatı” adı altında zeytinleri yaktığına dikkat çeken Barka, “Aynı zamanda askeri amaçlar ve savaşlarla yakılan ormanların olduğu gibi zeytinlik alanlar da var. Gelir kaynağı olan zeytinlikleri yok ederek halkı göçe zorlamak amaçlanıyor. Sadece yakmakla kalınmaz ormanlar. Orman sadece ağaç değildir, hayvanlar, böcek ve toprak da ormanla bir bütündür. Türkiye’de kimyasallar atılarak, yaprakları kurutularak yok edilen ormanlık alan da var” dedi. 
 
'EKOLOJİK KOMÜNAL TOPLUMDAN BAŞKA ÇIKAR YOL YOK’ 
 
“Kalkınma ve sermaye mi var olacak, yoksa yaşam mı sürdürülecek?” diye soran Barka, doğa ve toplumun da birbirinden ayrı şeyler olmadığını aktardı. İnsanlığın bir an önce ekolojik komünal topluma yönelmesi gerektiğine dikkat çeken Barka, “Ekolojik komünal toplumdan hiçbir çıkar yol yoktur. İktidar, bütün varlıkları tekellerine alıyor. Halkın parasına el koyuyor ve bu şekilde yandaşlarına olanaklar sağlıyorlar. Doğayı nereye kadar yok edebilirler? Doğa ve toplum kendisini korur. Bütün insanlık ve doğa tarihine bakacak olursak değişim esastır, bu da değişecek. Yapanın da yanına kar kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.