Ömer Öcalan: CPT amacına uygun görevini yerine getirmeli

img
URFA - PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, CPT’nin kendi kuruluş amacından uzaklaştığını ve Öcalan’a tecrit konusunda sınıfta kaldığını belirterek, "Bir an önce asli kuruluş amaçlarını ve görevlerini yerine getirmeleri gerekiyor" dedi.
 
Uluslararası güçlerin işbirliğiyle Türkiye getirilerek İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne konulan PKK Lideri Abdullah Öcalan, 19 yıldan bu yana tecrit koşullarında tutuluyor. Öcalan, 27 Temmuz 2011'den bu yana avukatları, 11 Eylül 2016'dan bu yana da ailesiyle görüştürülmüyor. HDP İmralı Heyeti de 5 Nisan 2015’ten bu yana adaya gidemiyor. Öcalan’ın yaşamı, sağlığı ve güvenliğinde endişe edilirken, Avrupa Konseyi İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) gibi uluslararası kuruluşların girişimleri ise yetersiz bulunarak eleştiriliyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili, Öcalan’ın yeğeni Ömer Öcalan, CPT’nin kendi kuruluş amacından uzaklaştığını ve Öcalan’a tecrit konusunda sınıfta kaldığını belirtti.
 
‘CPT GÖREVİNİ YERİNE GETİRMELİ’
 
CPT’nin İmralı Adası'nda Öcalan ile kimi görüşmeler yaptığını hatırlatan Öcalan, CPT gibi kuruluşların halkı doğru bilgilendirme noktasında görevlerini yerine getirmesi gerektiğini vurguladı. Öcalan, “Hem aile olarak hem de Kürt halkı olarak artık İmralı’dan bir haberin gelmesini bekliyoruz. Maalesef kendini insan hakları örgütleri olarak tanımlayan uluslararası kurumlar siyasi çıkarlarını göz önünde bulundurarak hareket etmektedirler” dedi.
 
‘GİRİŞİMLERİMİZ DEVAM EDECEK’
 
Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması için gerek ulusal gerekse de uluslararası girişimlerde bulunmaya devam edeceklerini dile getiren Öcalan, “CPT’nin kimi konularda devletlerarası anlaşmalardan kaynaklı bilgi vermeyebilir. Ancak Öcalan'ın orada hangi koşullarda yaşadığı, sağlık durumuyla ilgili bilgi vermesi gerekiyor. Maalesef bu gibi örgütler artık anlamını yitirmiş. Siyaset birçok şeyin önüne geçmektedir” şeklinde konuştu.
 
‘ÖCALAN’LA DERHAL TEMASA GEÇİLMELİ’
 
Ortadoğu’nun kaynadığını dile getiren Öcalan, çatışmalı bir süreçten geçtiklerini ve bu çatışmalı sürecin giderek yüksek yoğunluklu bir savaşa döndüğünü belirterek, şöyle devam etti: “Her gün yüzlerce insan yaşamını yitirmektedir ve yüz binlercesi mülteci konumuna düşmektedir. Sayın Öcalan da Ortadoğu’da itibarı olan bir şahsiyet, önemli bir siyasetçi ve bilim insanıdır. Bu noktada Öcalan’ın yapacağı bir açıklama ve Öcalan’la kurulacak bir temas kimi noktalarda ülkemizi ve Ortadoğu bölgesini rahatlatır. Tekrardan CPT gibi uluslararası kuruluşlara çağrımızdır. Bir an önce gelip kendi asli kuruluş amaçlarını ve görevlerini yerine getirmeleri gerekiyor.” Tarihi bir süreçten geçtiklerini ifade eden Öcalan, Türkiye halklarına Öcalan’ı daha çok sahiplenme çağrısında bulundu.