16 MAYIS 2019 GÜNDEMİ

* Danıştay, Ceylan Önkol davasında aileye tazminat ödemesi kararını bozdu. Danıştay, olayda idarenin eylemiyle zarar arasında nedensellik bağı bulunduğunu, tazminat davasının "kusursuz sorumluluk" veya "hizmet kusuru" ilkesi kapsamında görülmesine hükmetti. 

* Mersin Adliyesi önünde açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla oturma eylemi yapan 13 ÖHD’li avukat hakkında 2911'den soruşturma açıldı. Savcılık, 13 avukatın “örgüt üyesi olup olmadıklarının” araştırılması için TEM Şubesi’ne yazı yazdı. 
 
* Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevini ölüm orucuna çeviren Burhan Işık, yaşamak ve yaşatmak için bu mücadelede yer aldıklarını belirterek, “Tecrit kalkana kadar mücadeleme devam edeceğim” dedi.
 
* Öcalan’ın avukatlarından milletvekili Ebru Günay, avukat görüşü engellemelerinin yasal dayanağının kalmadığını belirterek, 8 yıl aradan sonra 2 Mayıs’ta gerçekleştirilen avukat görüşmesi “3 mevsimdir devam eden direnişin bir kazanımıdır” dedi. 
 
* Öcalan’ın bütün görüşme süreçlerinde ezilen halkları temel muhatap olarak gördüğünü vurgulayan HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, Öcalan imzalı metni de, "Ortadoğu’da yerel demokrasi, demokratik ulus, halkların kardeşliğine ve eşitliğine dayalı bir çözüm perspektifidir" diye tanımladı. 
 
* Yüksekova’da komşu olan Veli Cindal ile Ümit Macit çocuk yaşta gördükleri işkenceye rağmen geri adım atmadı. Cindal 15 yaşında, Macit ise 17 yaşında tutuklandı. İki arkadaş şu an tecridin kaldırılması için açlık grevinde.
 
* HDP Milletvekili Semra Güzel, “Tutsaklar açlık grevini ölüm orucuna dönüştürdü. Açlık grevinde oldukları zaman zaten kritik aşamadaydı. Ölüm orucu demek, sürecin hızlanması anlamına geliyor. Derhal bu soruna bir çözüm üretilmeli ve adım atılmalıdır. Yapılması gereken tecridin son bulmasıdır” dedi.
 
* Aynı cezaevinde tutuklu gazeteci Meltem Oktay’ın sorularını yanıtlayan ölüm orucundaki Ardıl Çeşme, sadece su ve inançla beslendiklerini söyledi. Çeşme, “Direnmek, seni yok edenlerden izin alınarak olmaz; onlara rağmen dimdik durmayı bilerek olur" dedi. 
 
* Şakran Cezaevi’nde 77 gündür açlık grevinde olan Selamettin Yılmaz, durumlarının kritik aşamaya geldiğini belirterek, “Ne olursa olsun eylemimiz tecrit son bulana kadar sürecek” dedi.
 
* Tutuklu gazeteci İdris Yılmaz hakkında, bir tanığın ifadesi doğrultusunda "örgüte üye olmak" iddiasıyla yeni bir dava açıldı. İlçede yaşanan hukuksuzlukları haberleştirdiği için kendisinden intikam alınmaya çalışıldığını belirten Yılmaz, "Onlar hukuksuzluklarını yapadursun ben kendi gazeteciliğimi yapmaya devam edeceğim" dedi. 
 
* Ekonomik kriz çiftçilerin uğrak yerleri olan fidancıları da vurdu. Fidancı Hasan Demirli, “Geçen yıl 1 liraya sattığımız fıstık fidanı, bu yıl 6 lira olmuş. Bir liraya aldığımız saksı, bu yıl 4 lira olmuş. Artan fiyatlardan dolayı getirdiğimiz mal elimizde kaldı, satılmıyor” dedi. 
 
* Geçmişte yaşanılanların insanları etkisi altına aldığını ve gelecek adına da baskı altında tuttuğunu söyleyen Yönetmen Veysi Altay, bölgede yaşananlara ilişkin disiplinli bir hafıza kurma çalışmasının olmadığını vurguladı. 
 
* Sağlıkta mülakat sınavı sistemini istemediklerini belirten SES Adana Şubesi Başkanı Muzaffer Yüksel, “Bu sistemle benden olmayan hiç kimse sağlık sektöründe çalışamayacak anlamı taşımaktadır. Tekrar söylüyorum, bizler bu mülakat sınavı kabul etmiyoruz” dedi.
 
* Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart ayına ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcunu açıklayacak. 
 
* TÜİK, 2018 yılı gençlik istatistikleri ile nisan ayı konut satış verilerini paylaşacak.
 
* KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenleri Hüseyin Aykol ve Zana Kaya, gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ile Kürt siyasetçi Hatip Dicle'nin yargılandığı davanın duruşması, İstanbul 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.00)
 
* SES, sağlık alanında uygulanmak istenen mülakat sistemine ilişkin Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyecek. (10.00)
 
* Kendisini cinsel saldırıya maruz bırakan erkeği özsavunma hakkını kullanarak öldüren Nevin Yıldırım'ın müebbet hapis istemiyle yargılandığı  davanın karar duruşması Ankara Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi'nde görülecek (11.00)
 
* İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Eren Keskin ile birlikte bölgede bulunan kadın örgütleri, Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde kayyum döneminde polis memuru E.U.'nun kurduğu fuhuş şebekesine ilişkin Mardin Adliyesi önünde açıklama yapacak. (11.00)
 
* İmralı tecridinin sonlandırılması talebiyle açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutukluların aileleri, Adana ve Mersin'de oturma eylemleri yapacak. (12.30-14.00)
 
* Çocukları açlık grevinde olan aileler, Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi, Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi ve Esenyurt Meydanı'nda başlattıkları nöbet eylemine devam edecek. Aileler Ümraniye T Tipi Kapalı cezaevi önünde de oturma eylemi gerçekleştirecek. (12.00-19.00)
 
* HDP, DBP, Barış Anneleri ve tutuklu yakınları Nusaybin'de açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekmek amacıyla oturma eylemi gerçekleştirecek. (14.00)
 
* Kadınlar Birlikte Güçlü, açlık grevinde olan çocuklarının talebinin kabul edilmesi için eylem yapan annelerin polis şiddetine maruz kalmasını “#BeyazTülbentYaşamİçin” diyerek Şişhane Meydanı’nda bir araya gelecek. (19.00)
 

Diğer başlıklar

21:37 Eylemini evinde sürdüren Yüş de hastaneye kaldırıldı
21:05 Tutukluları hastaneye getiren askerlerden bozkurt işareti
20:46 Eylemini sonlandıran 4 kişi taburcu edildi
20:44 Gazi Üniversitesi öğrencisini fişledi
19:39 Hastaneye getirilen 6 tutuklu darp edildi
18:34 Diyarbakır’da polis kavgası: 1 polis yaşamını yitirdi
18:32 Sinema sanatçısı Eşref Kolçak yaşamını yitirdi
17:53 Elazığ, Adana ve Osmaniye cezaevlerinde tutukluların sevki yapılmıyor
17:30 EYT’lilerden Yenikapı’da miting
17:28 Tutuklular slogan atarak eylemi sonlandırdı
17:11 Açlık grevini sonlandıran eylemciler hastanelere kaldırılıyor
17:11 İzleme Heyeti: Dışarıda eylemlerini sürdürenlerin tedavi süreci başladı
17:01 İHD, SES, ÖHD ve Tabip Odası Batman’daki tutukluların tedavilerini takip edecek
16:49 Urfa’da anneler nöbet eylemini sonlandırdı
16:49 ESP: Biz kazandık, direniş kazandı
16:47 Diyarbakır'da 5’i ölüm orucunda 10 tutuklu hastaneye kaldırıldı
16:28 Bursa Cezaevi’ndeki tutuklular yarın hastaneye kaldırılacak
16:27 Evlerinde açlık grevini sürdürenler hastaneye kaldırıldı
16:15 HDP açlık grevlerindeki tedaviyi izlemek için Genel Koordinasyon Masası kurdu
16:15 Anneler: Çocuklarımız onurumuzdur
15:46 Buldan: Öcalan’ın katkısıyla bu ülkeye barış gelecek
15:36 Açlık grevini evlerine taşıyan 5 eylemci hastaneye kaldırıldı
15:31 İHD ve TİHV: Tedaviler TTB’nin kılavuzları çerçevesinde yapılmalı
15:24 Bandırma'daki tutuklular ‘tatil’ gerekçesiyle hastaneye kaldırılmadı
15:21 Koçyiğit: Türkiye devlet olma özelliğini yitiriyor
15:04 Güven’in ablası Ot: Çok mutluyum, umarım barış olur
14:57 Gebze’deki anneler: Özgürlükleri için mücadeleye devam edeceğiz
14:54 HDP’den açlık grevi açıklaması: Büyük kararlılık kazandırdı
14:54 Urfa’da açlık grevinde olan tutuklular merkez ve ilçe hastanelerinde tedavi edilecek
14:47 Strasburg’daki açlık grevcileri de eylemini sonlandırdı
14:34 Leyla Güven hastaneye kaldırıldı
14:33 SES Eş Genel Başkanı Erden’den hekimlere Pazar çağrısı
14:31 Evlerinde sürdürdükleri açlık grevini sonlandıranlar: Barışın yolu İmralı'dan geçer
14:26 ‘Tutuklular bir an önce tedavi edilmeli’
14:17 Prof. Dr. Fincancı’dan önemli uyarılar
14:14 TTB MK Üyesi Güngör: Konunun uzmanı olan hekimler derhal görevlendirilmeli
14:09 Nasır Yağız ve Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki eylemciler grevlerini sonlandırdı
13:50 Açlık grevindeki Sedat Akın hastaneye kaldırıldı
13:41 Ankara’daki anneler: Bijî berxwedana zindanan
13:33 Açlık grevindeki Hesass: Mücadelemiz toplumsallaşarak sürecek
13:26 Adana'daki sağlıkçılar: Tutuklular bir an önce hastaneye kaldırılmalı
13:16 Leyla Güven: Direnişimiz amacına ulaşmıştır
13:07 Açlık grevini sonlandıran Öngün: Direnişin çözüm getirdiğini gördük
13:00 Tutuklu anneleri: Biz de Önderliğimize bin selam gönderiyoruz
12:54 Leyla Güven'den ilk açıklama
12:46 Tutuklulardan açıklama: Açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerimizi sonlandırıyoruz
12:42 Bursa'da bir otelin dış cephe temizliğini yapan 2 işçi hayatını kaybetti
12:19 'Öcalan'dan mesajı direniş getirdi'
12:08 Leyla Güven’in kızı: Başardınız, çünkü çok haklıydınız
11:23 Öcalan’dan açlık grevi çağrısı: Eyleminizin sona ermesini bekliyorum