Valilik engelini tanımadılar: Leyla’nın eli tutulmalıdır

img
DİYARBAKIR - Valilik engeline rağmen Diyarbakır E Tipi Cezaevi yakınında tutukluların anneleriyle birlikte açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Leyla’nın eli tutulmalıdır. Yaşanacak her olumsuz tablonun altında başta hükümet olmak üzere hepimiz kalırız” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve açlık grevlerine ilişkin Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde açıklama yapmak istedi. Açıklama öncesi Diyarbakır Valiliği, HDP’nin açıklamasının hukuka aykırı ve kanunsuz olduğunu iddia ederek, “Meydana gelebilecek olayların önüne geçilebilmesi amacıyla bugün 13.30 -16.00 saatleri arasında ilimiz Bağlar İlçesi Doç. Dr. Ahmet Bilgin Bulvarı, Emek Caddesi ve Barış Caddesi geçici olarak trafiğe kapatılacaktır” açıklamasında bulundu. 
 
HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, valilik yasağına rağmen geçtiğimiz günlerde Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde açıklama yapmak isteyen ancak polis müdahalesine maruz kalan açlık grevindeki tutukluların anneleriyle birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nin bulunduğu Emek Caddesi’ne geldi. Polis Okulu yakınlarında polis barikatı üzerine araçlardan inen Buldan ve Temelli, burada da engellenmek istendi. Eşbaşkanlar, engellemelere rağmen anneler ve milletvekilleriyle birlikte açıklamada bulundu. 
 
TEMELLİ: ÖLÜMLER OLMASIN İSTİYORUZ
 
Temelli, Leyla Güven’in 170 gündür açlık grevinde olduğunu ve cezaevlerinde binlerce tutuklunun da açlık grevinde olduğunu hatırlatarak, “Açlık grevinde olan arkadaşlarımız adalet ve hukuk seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Türkiye’deki 92 cezaevinde açlık grevinde olan tutsaklar maalesef kritik aşamadadır. Biz cezaevlerinde kimsenin yaşamını yitirmesini istemiyoruz. Bir an önce çocuklarımızın sağlığına kavuşmasını istiyoruz. Gelinen kritik aşamada kalıcı hasarların oluşması kaçınılmazdır. Ölümler olmasın istiyoruz. Bu yüzden annelerimizle yan yanayız” diye konuştu. 
 
‘BASIN AÇIKLAMASI BİLE ENGELLENMEKTE’
 
Türkiye kamuoyunun duyarlılık göstermesi gerektiğinin altını çizen Temelli, “Basın açıklaması yapmak bile engellenmekte. Cezaevlerinin önünde basın açıklaması yapmak isteyen annelere şiddet uygulanmakta. Gebze’de ve Kızıltepe’de olduğu gibi. Burada basın açıklaması yapmak istediğimizde yine bir engelleme ile karşılaştık. Yolun ortasında bu engellemeye rağmen sesimizi duyurmaya çalışıyoruz” dedi. 
 
‘ANNELERİN SESİNE SES KATMAYA ÇAĞIRIYORUZ’
 
Açlık grevlerinin tecridin kaldırılmasıyla sonlandırılacağına işaret eden Temelli, şunları söyledi: “Çok yasal bir talebi dile getiriyor insanlar. Ceza İnfaz Kanunu’nda var olan bir maddenin uygulanması isteniyor. Adalet Bakanlığı’na bu konuda 170 gündür çağrı yapılıyor. Adalet Bakanlığı başta olmak üzere iktidar bu sesi duymak istemiyor. Tam tersine 31 Mart seçimlerine giderken, bunu seçim malzemesi yaptığı gibi siyaset malzemesi yapmaya devam ediyor. Bu siyasi malzeme olacak konu değil. Mutlak tecridin sonlandırılması en temel insan haklarından yana bir tavır sergilemektir. Türkiye kamuoyunun artık buna duyarsız kalma lüksü yoktur. Türkiye’deki bütün demokrasi güçleri, emek güçlerini bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Annelerin sesine ses katmaya çağırıyoruz.”
 
BULDAN: ANNELERİMİZİN ÖNÜNE BARİKAT ÇIKARILDI
 
Eş Genel Başkan Pervin Buldan ise cezaevi önünde yapmak istedikleri açıklamanın barikatlarla engellendiğini belirterek, “Valilik artık aylık, haftalık, günlük değil, saatlik yasakları önümüze koymaya başladı. Annelerimiz cezaevi önünde kendi evlatları için, cezaevlerinden cenazelerin çıkmaması için, o insanlar yaşamını yitirmemesi için açıklama yapacaktı. Yaşama, adalete ve hukuka dair açıklama yapacaktı. Gebze’de, Kızıltepe’de olduğu gibi bugün Diyarbakır’da da annelerimizin önüne barikat çıkarıldı” şeklinde konuştu. 
 
‘TECRİT TÜRKİYE’NİN HER YERİNE SİRAYET ETMİŞTİR’
 
Valilik yasaklaması ve açıklama yapmalarına dönük engellemenin tecridin sonucu olduğunu kaydeden Buldan, devamla şunları söyledi: “Tecrit sadece İmralı’da değil, Türkiye’nin her yerine sirayet etmiştir. Biz annelerimizle birlikte önümüze barikatların çıkması değil, barikatları hep birlikte kaldırabilmek için, tecridin bir an önce son bulması için buradayız. Açlık grevlerinin amacı tecridin bir an önce kaldırılmasıdır. Meşru, haklı ve yasal olan bir şeyi ifade etmeye çalışıyoruz. Ancak Adalet Bakanlığı kendi çıkardığı yasaları bile uygulamaktan vazgeçmiş.”
 
‘LEYLA’NIN ELİ TUTULMALIDIR’
 
Adalet Bakanlığı, hükümet ve siyasi partilerin açlık grevi taleplerinin yerine getirilmesi için destek vermesi gerektiğinin altını çizen Buldan, “Leyla’nın eli tutulmalıdır. Cezaevindeki arkadaşlarımızın eli tutulmalıdır. Annelerimizin sesi mutlaka dinlenmelidir. Annelerimizin yüreği, beyni cezaevlerinde yaşananlardadır. Hiç bir anne cezaevinde çocuğunun yaşamını yitirmesini istemez. Her birimiz bir anneyiz, babayız. Empati yapıyoruz. Yaşanacak her olumsuz tablonun altında başta hükümet olmak üzere hepimiz kalırız. Çocuklarımız yaşamalı, Leyla Güven, cezaevlerindeki binlerce insan mutlaka yaşamalıdır” ifadelerini kullandı. 
 
Açlık grevindeki çocuklarının taleplerinin karşılanması için yaptıkları eylemlerde darp edilen annelerin yanında olduklarını vurgulayan Buldan, “El eleyiz, kol kolayız, omuz omuzayız. Tecridi mutlaka kaldıracağız” dedi. 
 
Açıklama ardından anneler sık sık “Bijî berxwedana zindanan” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarıyla uzun süre bekleyişiyle sona erdi.

Diğer başlıklar

23/05/2019
22:11 Yeryüzü Sofrası Abbasağa Parkı'nda kuruldu
21:57 Güven tutuklu kadınları paylaştı: Gözlerindeki umut, özgürlüğün teminatıdır
21:34 Meclis’te tartışma: Bu mesele şahsi olarak kapanmayacak
21:29 HDP genç işsizlik sorununu Meclis’e taşıdı
21:20 'Gelin bu acıların önüne geçelim'
21:06 Cumartesi Anneleri’ne insan hakları, barış ve demokrasi ödülü
21:05 Dersim’deki oturma eylemi 18’inci gününde
20:13 Antep’te eylem ve etkinliğe valilik yasağı
20:08 Gazeteci Göktaş tahliye edilmedi
20:01 Diyarbakır Cezaevi davası zaman aşımından düşürüldü
19:43 Halfeti’deki işkenceyi anlattı: Emniyette bana elektrik verdiler
19:14 İzmir'de tutuklu annelerine müdahale: Çok sayıda gözaltı
19:12 Gazeteci Düzkan açık cezaevine sevk edildi
18:44 Wikipedia Türkiye'deki erişim engelini AİHM’e taşıdı
18:38 DTSO Kadın Meclisi ilk toplantısıyla yönetimini belirledi
18:28 Rabia Naz’ın babası: Çocuğumun hesabını versinler
17:08 ‘Çocuklarımızın ölmesine izin vermeyin’
17:07 ‘Beyaz tülbentli anneler umut oldu’
16:47 Adana'da bir HDP'li tutuklandı
16:34 Halfeti’deki işkence İngiltere Parlamentosu’na taşındı
16:15 Van'da müdahaleye rağmen anneler eylemden vazgeçmedi
15:50 Çukurova’daki üç cezaevinde son durum
15:41 Görevlerinden uzaklaştırılan meclis üyeleri: Hukuksuzluğa ses çıkarmalı
15:40 Bahçeli’den Dersim tehdidi: Kimse aldığı oya güvenmemeli
15:34 Lice’de oturma eylemi
15:33 Cinsel saldırıda bulunan polise kamu davası açıldı
15:11 Kaya: Annelerin mücadelesi bütün Türkiye için
15:04 Gazeteci Alağaş davasında adres için 20 günlük süre verildi
14:52 Ankara’da eylemde olan anneler: Çocuklarımızdan direnişi öğreniyoruz
14:43 Emine Erdoğan'a seslendiler: Senin yüreğin yanmıyor mu?
14:42 Gazeteci Demir'e ceza talebi
14:42 Gebze’deki aileler: Çocuklarımız içeride biz dışarda tecritteyiz
14:30 Cezaevi önüne gitmeleri engellenen aileler E-5 kenarında yürüdü
14:24 TUAD ve ÖHD davasında klasörler 150'yi buldu
14:08 Akademisyenlere destek verenlerin yargılanmasına başlandı
14:02 Eğitim-Sen öğrenci istismara ilişkin Cizre Milli Eğitim Müdürlüğüyle görüştü
14:01 Tecrit son buluncaya kadar eylemleri sürecek
13:57 SES’ten ‘OHAL Komisyonu’ verileri
13:37 'Çocuğa istismar' zanlılarının tahliyesine kadınlardan suç duyurusu
13:17 CHP'Lİ Erkek'ten YSK gerekçeli kararına tepki: Hiçbir şeye cevap verememişler
12:50 Diyarbakır’da ‘Güney Afrika deneyimi’ konuşulacak
12:24 Lösemi hastası Rojin ve ailesi destek bekliyor
12:18 Diyarbakır'da AKP'lilerin Davutoğlu korkusu!
12:15 HDP ve DBP il eşbaşkanları tahliye edilmedi
12:05 Bölge barolarından Halfeti açıklaması: İşkence yapanlar yargı önünde hesap verecek
11:46 Boylu’nun avukatı Tanrıkulu: Issı cinayeti planlayarak işledi
11:33 ‘Yeni Askerlik Kanun Teklifi’ Meclis Başkanlığı'na sunuldu
11:26 Avrupa Parlamentosu seçimleri başladı
10:57 Leyla Güven’in ablası: Leylê cesur bir kadın
10:52 Canan Kaftancıoğlu'na 11 yıl hapis istemi