HDP'de seçim coşkusu büyüyor

img

HABER MERKEZİ - HDP'nin belediye eşbaşkan adayları seçim çalışmaları kapsamında Nusaybin ilçesinde engellemelere rağmen ilçe merkezinde yürüyüş düzenlerken, Batman'da esnaf ziyareti yapıldı. HDP, Van'ın Gürpınar ilçesinde de seçim bürosu açtı.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü, Nusaybin ilçesinde seçim startı verdi. HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileriyle çok sayıda kişi partinin ilçe binası önünde toplandı. Ardından esnaf ve halkı davul, zılgıt ve alkışlar eşliğinde selamlayan adaylara yurttaşlar, “HDP halktır, halk burada” sloganı ile destek verdi. 
 
HDP’nin halkı selamlaması sırasında yoğun polis ablukası dikkat çekti. Polisler, “Halkı rahatsız ettiğini” iddiasıyla davul çalınmamasını istedi. Davul çalmasını engelleyen polisler, halkın ilgisine engel olamadı. 
 Adayların ziyaretine yönelik halkın ilgisinin artması üzerine polis yapılan şeyin “gösteri yürüyüşüne” girdiği gerekçesiyle HDP flamlarının kaldırılmasını istedi. Bayrakların toplatılmak istenmesine yurttaşlar, “Sadece bir bayrağımız var, buna da tahammülünüz yok” sözleriyle tepki gösterdi.  
 
'HALK HER ZAMAN SAHİP ÇIKTI'
 
Bunun üzerine polisler, HDP’nin programının sona erdirilmesini isterken, partililer ve yurttaşlar yürüyüşlerine devam etti. Kent merkezinde esnaf ve halkla bir araya gelen kitle ardından ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. İlçe binası önüne halka seslenen belediye Eşbaşkan Adayı Ferhat Kut, yürüyüşe gösterilen ilgiye teşekkür etti. 
 
Kut, “HDP’nin halkın partisi olduğunu bir kez daha gördük. HDP bir halk partisidir. Halkımız her zaman HDP’ye sahip çıktı ve bugün de HDP’ye ne kadar tekrar sahip çıktıklarını gördük” dedi.
 
Kut’un konuşmasının ardından çalınan davul eşliğinde halaylar çekilerek, programa son verildi. 
 
BATMAN 
 
Batman’da Belediye Eşbaşkan Adayları Songül Korkmaz ve Sabri Özdemir seçim çalışmaları kapsamında esnafları ziyaret etti. 
 
Turgut Özal Bulvarı üzerinde yer alan esnafları ziyaret eden eşbaşkan adaylarına, çok sayıda partili ile birlikte Barış Anneleri eşlik etti. Korkmaz ve Özdemir, ziyaretleri sırasında esnafların ve caddedeki yurttaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Adaylar, sohbet ettikleri esnaf ve yurttaşları 17 Şubat'ta yapılacak seçim bürosu açılışına davet etti.
 
VAN 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart’ta yapılacak seçimler için Van’da çalışmalara hız verdi. Esnaf ziyaretine kesintisiz devam eden eşbaşkan adayları, ilçelerde büro açılışları yapıyor. 
 
GÜRPINAR
 
Van’ın Gürpınar ilçesinde seçim bürosu açılışına Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı, Gürpınar Belediyesi eşbaşkan adayları Rojbin Akdağ ve Kemal Güler, HDP Gevaş Belediyesi eşbaşkan adayları Veysi Şeker ve Melek Arapoğlu, HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, DTK ve DBP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
Gürpınar Belediye eşbaşkan adayları Rojbin Akdağ ve Kemal Güler, sırasıyla halkı selamlayarak, kayyumlarca yönetilen belediyeleri yeniden halka açacaklarını söyledi. HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede ise tecride karşı İstanbul’da yürümek isteyen HDP’li vekillere yönelik polis müdahalesini hatırlatarak, engeli kınadı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in sarf ettiği, “HDP'yi örgütün oyuncağı olmuş bir parti olarak görüyoruz” sözlerini hatırlatan Dede, "Valiler AKP il başkanı, kaymakamlarsa ilçe başkanı gibi davranıyor. Unutmayın bizler sizler gibi atanmış değiliz. Bu halkın iradesiyiz” dedi. 
 
'HALK SİZİN YARDIMINIZA MUHTAÇ DEĞİLDİR'
 
Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı da "Kaymakamlar ilçelerde muhtarları çağırarak, partimize oy vermeleri durumunda hizmet ve yardım etmeyeceklerini söylüyormuş. Bu halk sizin hizmetinize de yardımınıza da muhtaç değildir. Onursuzca yaşayacağımıza, açlıktan ölürüz" ifadesinde bulundu. Avcı, belediyelerin kimsenin malı olmadığını söyledi. 
 
Konuşmalar ardından büronun açılışı yapılarak, çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekildi. 
 
İPEKYOLU 
 
Van'ın İpekyolu ilçesinde ise HDP ilçe eşbaşkan adayları Azim Yacan ve Şehzade Kurt sabah saatlerinde taziye ziyaretinde bulundu. Ardından esnaf ziyaretine geçen adaylar, Sanat Sokağı esnafını tek tek gezdi. Yoğun ilgi ile karşılanan adaylar, ekonomik krizden dert yanan esnafı dinledi. 
 
SARAY
 
HDP Saray Belediyesi eşbaşkan adayları Caziye Duman ve Şahabettin Bilmez beraberindeki parti yöneticileri ile birlikte Örenburç ve Keçikayası mahallelerini gezerek yurttaşlarla bir araya geldi. Mahallelinin sorunlarını dinleyen adaylar, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerin önemini anlattı. 

DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır İl Örgütü, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında çalışmalarına hız verdi. HDP'nin Bağlar, Kocaköy, Ergani, Kayapınar ve Dicle belediye eşbaşkanları tarafından yurttaşlar ziyaret edildi.

BAĞLAR

HDP'nin Bağlar Belediyesi eşbaşkanları Zübeyde Zümrüt ve Zeyat Ceylan'ın da aralarında HDP'li heyet, Yeşil Dali, Yimişalan, Çiftlik, Bateçenakçı ve Ağaçgeçit mahallelerini ziyaret etti. Yurttaşlar tarafından zafer işareti eşliğinde karşılanan HDP'liler, yurttaşların yaşadıkları sorunları dinledi. Ziyaretin ardından HDP'liler, mahalleden ayrıldı.

KOCAKÖY

Aralarında Kocaköy Belediyesi eşbaşkanları Rojda Nazlıer, Kasım Pervane'nin bulunduğu HDP'liler, Tepecûk (Tepecik) ve Mehmedîyan( Arkbaşı) mahallelerini ziyaret etti. Mahalleliler tarafından coşkuyla karşılanan HDP'liler, seçimlerden yurttaşlardan oy talebinde bulundu.

ERGANİ

HDP'nin Ergani Belediye eşbaşkanları Meryem Yıldız ve Ahmet Kaya ise ilçedeki esnafı ziyaret etti. Eşbaşkanlara, HDP'li yöneticiler eşlik etti. Esnafın sorunlarını dinleyen Kaya ve Yıldız, esnaftan seçimlerde kendilerine oy verilmesini istedi.

KAYAPINAR

HDP'nin Kayapınar Belediye eşbaşkanları Keziban Yılmaz ve Necati Pirinççioğlu ise seçim çalışmaları kapsamında Tutuklu ve Hükümlü Yakınları İle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) yöneticilerini ziyaret etti.

HDP'nin Dicle Belediye eşbaşkanları Felat Aygören ve Yasemin Üçer ise ilçedeki yurttaşları ziyaret etti. 

URFA

HDP Ceylanpınar Belediye Eşbaşkan adaylarının ilçede seçim çalışmalarına hız verdi. Adaylar Mehmet Ali Kahraman ve Narin Gezgör HDP'nin eski PTT Caddesi üzerinde bulunan seçim bürosunda halkla buluştuktan sonra buradan Viranşehir Caddesi üzerinde bulunan esnafları ziyaret etti.

Ceylanpınar esnafı tarafından sıcak karşılanan adaylar özellikle yaşlılardan hayır duası istedi. Esnaf ziyaretinde kendilerini tanıttıktan ekonomik krizden dert yanan esnafın sorunlarını dinleyen adaylar, 31 Mart'ta HDP'den yana kullanılan oylarla 1 Nisan gününün bayram günü olacağını söyledi. Adayların esnaf ziyareti daha sonra Ceylanpınar semt pazarındaki pazarcıların sorunlarını dinleyerek devam etti.

HDP Birecik ilçesinde seçim çalışmaları kapsamında Birecik Belediye Eşbaşkan adayı Fatma Korkmaz Ayran Mahallesinde kadınlarla bir araya geldi.

Çok sayıda kadının katıldığı buluşmada konuşan Eşbaşkan adayı Fatma Korkmaz, HDP’nin kadın partisi olduğunu kadının gücüyle bu güne geldiğini belirterek, “Kürt kadını kendi kimliğini günümüzde HDP çatısı altında görüyor. Mücadelemiz kadının özgürlük mücadelesidir. HDP kadının rengi olarak özgür günler getirecek” diye konuştu. 

KARS

HDP Kars’a bağlı Digor ilçesinde ilk seçim bürosunu açtı. Millet Caddesi’nde açılan seçim bürosu açılışına HDP Digor eşbaşkan adayları Mustafa Özyağcı ve Güljin Kaya, Kars Belediyesi eşbaşkan adayları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

'DİGOR 31 MART'TA GEREKEN CEVABI VERECEKTİR'

Açılışta konuşan HDP Kars Belediyesi Eşbaşkan Adayı Şevin Alaca, kadınlar ve gençlere seslenerek iradelerine sahip çıkmalarını söyledi. Alaca, “Digor küçük ama yüreği büyük bir ilçemiz. Partimizin demokratik siyasete başladığı günden itibaren Digor üzerine düşeni yaptı, bu mücadelede ağır bedeller ödedi. Biz inanıyoruz ki 31 Mart’ta iradesine konan ipoteğe, iradesinin gasp edilmesine gereken cevabı verecektir. Digor 31 Mart’ta yeniden kendi iradesiyle yönetilecektir. Buradan kadınlara ayrıca çağrıda bulunuyorum, bütün kadınlardan iradelerini Digor yönetimine yansıtmalarını bekliyoruz. Mutlaka kazanacağız” dedi.

'DİGOR'UN CEVABI SERHAT'I ETKİLEYECEK'

Ardından konuşan Bilgen ise, 31 Mart seçimlerine giderken kendilerini kutuplaştıranlara cevap verdi. Bilgen,"

Bizi özellikle kutuplaştırmaya çalışanlar yolsuzlukla, talanla yağmayla sadece kendi cebini doldurmanın derdiyle siyaset yapanlara sadece Digor’dan değil Kars’tan da bütün serhat şehirlerinden de en güzel cevabı en net cevabı vereceğiz. Bizde siyaset cep doldurmak için yapılmaz.

Eğer bugüne kadar bu şehrin yönetiminde eksiğimiz olmuşsa yanlışımız olmuşsa bununla yüzleşiriz, hesaplaşırız ve halkımıza özeleştirimizi veririz. Elbette ki bu yanlışları düzeltecek olanda yine halkın kendisidir. İrademizin üzerine bir baskı kurulmasına bizim seçtiklerimizin atanmışlar tarafından gasp edilerek yönetime el konulmasına en net cevabı en açık cevabı sandıkta verin" şeklinde konuştu.

Bilgen konuşmasını şöyle sürdürdü; "Kars’ta diyorlar ki, “siz çok iyisiniz, çok iyi yönetirsiniz, çalmazsınız, çırpmazsınız şehre hizmet edersiniz ama ne yazık ki siz seçilseniz de kayyum atanacak” biz de diyoruz ki; biz irademizi ortaya koyacağız tıpkı karıncanın ateşi söndürmesi gibi. Biz bize yakışanı yapacağız ateşi söndüreceğiz. Nemrutlar da şanslarını deneyecekler. Eğer bu ülkede 2002 yılında iktidara geldiklerinde seçilmiş vali vaat edenler, sonra önümüze atanmış belediye başkanları koymuşlarsa biz sandıkta buna cevap vermek zorundayız. Burada mesele kaldırım meselesi, yol yapma meselesi değildir artık. Bir halkın iradesinin tanınıp tanınmaması meselesidir. Bu halkın kendi yöneticilerini seçip seçemeyeceğine dair iradenin tecelli etme meselesidir. Burada kayyumu deneyenlere sandıkta en net cevabı verirseniz Kars’ta kayyumu akıllarından bile geçiremezler.

Eğer kayyum atanmasını onaylayan bir sonucun çıkmasına izin verirseniz derler ki, “Digor’da atadık başarılı oldu,  demek ki her yere kayyum atayarak şehirleri yönetebiliriz. Seçime de gerek yok, demokrasiyi de gerek yok sandığı da gerek yok o zaman” Ama sizler bu cevabı çok net bir biçimde ortaya koyarsanız elbette ki partinin kendi iç tartışmaları, Digor’un iç tartışmaları saklı kalmak üzere söylüyorum" dedi.

'BİZ GÜCÜMÜZÜ HALKTAN ALIYORUZ'

Digor Eşbaşkan adayı Güljin Kaya ise, “Biz HDP Belediyeciliğine inanan eşbaşkan adayları olarak diyoruz ki, yerel yönetim modeline uygun, halkın ihtiyaçlarına cevap olabilecek, halkın hayatını kolaylaştıracak, halka hizmet edecek ve halkın yönetime katıldığı bir anlayışla Digor’u yöneteceğiz. Digor’da yaşayan her bireyin katılımcı anlayışla kendini var ettiği demokratik, ekolojik, kadın eksenli halkçı bir belediye anlayışını esas alacağız. Biz gücümüzü halktan alıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından kadınlar tarafından kurdalenin kesilmesiyle seçim bürosu açıldı.

Diğer başlıklar

24/04/2019
22:26 İran Dışişleri Bakanı, ABD'ye ‘tutuklu değişimi’ teklifinde bulundu
22:06 Kamu emekçileri: Yaşam hakkımızdan ellerinizi çekin
22:02 Küçükçekmece'de bir cinsel saldırı girişimi daha yaşandı
21:50 Hastaneye kaldırılan açlık grevindeki tutuklu Yılmaz tedaviyi reddetti
21:46 Akar ve Çavuşoğlu bir araya geldi
21:32 Açlık grevindeki Sedat Akın hastaneye kaldırıldı
21:11 Esenyurt’ta oturma eylemine müdahale: Çok sayıda gözaltı
21:07 Lice' de helikopter destekli askeri operasyon
21:01 ‘24 Nisan birlikte yaşama saplanan hançerdir’
20:31 Danimarka vatandaşı ‘propaganda’ iddiasından tutuklandı
20:25 Demirtaş’tan ‘Türkiye İttifakı’ yorumu: Bizi birleştirecek olan demokrasidir barıştır
20:20 2 lise öğrencisi 2’nci kattan atladı
20:02 Kozağaçlı verilen ceza için istinafa itirazda bulundu
19:58 İKP: Sessiz kalmayacağız
19:07 Aileler Kocaeli Valiliği önünde açıklama yaptı
18:01 Demirtaş: Öcalan’ın devreye girmesi lazım ki barış için mesafe kat edilsin
17:19 Anneler polis şiddetini protesto etti
17:09 Durumu kötüleşen oğlu için Adalet Bakanlığı'na seslendi
16:58 Bingöl’de HDP çalışanı tutuklandı
16:47 Küçükçekmece’deki cinsel istismar protesto edildi
16:30 Trump yine ‘Büyük Felaket’ dedi
16:26 DTK Eşbaşkanı Öztürk’ten DBB ve Sur Belediyesi’ne ziyaret
16:13 Cinsel saldırı soruşturmasına ‘gizlilik’ getirildi
16:04 Okulları kapatılan çocuklar eğitimlerini sordu polis uzaklaştırdı
15:58 Sevag Balıkçı mezarı başında anıldı
15:51 HDP'li Gergerlioğlu: KHK'lilerin oy kullanamayacağına inanan hakimlerin olması üzücü
15:32 Paylan: 104 yıl önce Ermenilere yapılanlar bugün Kürtlere yapılıyor
15:03 Gebze Cezaevi’ne gitmek isteyen ailelere polis ablukası
14:57 Sur ve Çınar’da polis şiddeti protesto edildi
14:47 Demirtaş: ‘Öcalan’ın heykelini dikeceğiz’ dediğimde, Erdoğan’ın elinde Öcalan’ın iki mektubu vardı
14:32 Açıklama yapmaları engellenen anneler oturma eylemi başlattı
14:28 '1 Mayıs’ta alanlara’
14:13 'Hakikat için soykırımla yüzleşilmeli'
14:08 Batman’da gözaltı protestosu
14:00 Annelerin Diyarbakır D Tipi Cezaevi önündeki açıklamasına engel
13:59 Taksim Meydanı'nda çocuk istismarını protesto edince gözaltına alındı
13:52 Eğitim Sen’den öğretmen buluşmalarının yasaklanmasına tepki
13:33 Tuncel'in babasına engel Soylu'ya soruldu
13:32 Bingöl'de 23 bölgedeki yasağa 15 gün uzatma
13:32 HDK: Soykırımla yüzleşilmezse benzer acılar yaşanabilir
13:13 ESP'li Erkan Kakça ve Coşkun Yiğit tahliye edildi
13:04 Sultanahmet'teki 1915 anmasına polis engeli
12:59 Ankara Barosu’ndan Kılıçdaroğlu’na saldırıya ilişkin suç duyurusu
12:34 HDP’den 24 Nisan açıklaması: Özür dilemek gelecek için vazgeçilmez adımdır
12:33 YSK'den Şırnak kararı: Binlerce taşımalı seçmen müessir hal değil!
12:28 Siirt Barosu’ndan açlık grevi raporu: Haklar kısıtlandı, bazı gıdalar verilmiyor
12:00 Kılıçdaroğlu’nu yumruklayan zanlının elini öpüp fotoğraf çektirdiler
11:59 Demirtaş: Açlık grevlerine duyarlı olunmalı
11:49 HDP’den 24 Nisan için Meclis Araştırma talebi
11:44 Botan Vadisi’ne bahar geldi