Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Soysal: Gerçekler ortaya çıkarılmalı

img

İSTANBUL -  Şüpheli asker ölümlerindeki artışın nedenini “etkili soruşturma yürütülmemesini” gösteren Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Avukat Gökhan Soysal, “Geçmişe dair dosyalar araştırılarak şüpheli asker ölümleriyle ilgili bütün gerçekler ortaya çıkarılmalı” dedi. 

Kışlalarda zorunlu askerliklerini yaptıkları sırada "intihar etti" denilerek, yaşamlarını yitirdikleri açıklanan şüpheli asker ölümleri, Türkiye'de her dönem gündemde. Askeri Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği'nin verilerine göre; 2015'ten önceki 22 yılda 2 bin 221 asker şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Derneğin 2012 yılından bu yana tuttuğu verilere göre ise; 2012'de 69, 2013'te 59, 2014'te 43 ve 2015'te 31 asker şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 
Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Avukat Gökhan Soysal, şüpheli asker ölümlerini değerlendirdi. 
 
Çatışmalı dönemlerde milliyetçi söylemlerin yükseldiğini belirten Soysal, “Türkiye’de milliyetçilik ve militarizm zaten yüksek. Ancak çatışmalı dönemlerde,  en yüksek seviyesine ulaşıyor. Bu dönemde asker olanlar, kendilerini daha otoriter daha yetkili sanıp başlarına bir şey gelmeyeceğini, hareket alanlarının daha geniş olduğunu düşünüyorlar” dedi.
 
‘ÖLÜMLER ÇATIŞMALI DÖNEMDE ARAŞTIRILMIYOR’ 
 
Şüpheli asker ölümlerinde aydınlatılmayan çok sayıda örneğin olduğunu ifade eden Soysal, “İntihar ettiği söylenen bir kişi, genelde askerde sorunlar yaşayan kişiler oluyor. Onların, özellikle; gerek birlikte askerlik yaptıkları arkadaşlarıyla olsun gerek komutanları tarafından olsun bir geçmişi oluyor. Bu, geçmişi sonucunda yaşanan vakalardır. Çatışmalı döneme denk gelmesi de hareket alanlarının biraz geniş olmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla, çatışmalı dönem dediğimiz dönemlerde birçok suçun işlendiği ve hiçbir şekilde araştırılmadığı dönemler oluyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘ETKİN BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLSE...'
 
“Şehit” olduğu söylenip sonra intihar ettiği belirtilen sözleşmeli er Mahmut Özçakır'ın durumuna dikkat çeken Soysal, şöyle devam etti: “Böyle olmasının temel gerekçesi, askerde yaşanan şüpheli ölümlerin adli makamlarca yeterince araştırılmamasıdır. Eğer öldürüldüğü söylendiği andan itibaren savcılıklar tarafından etkili bir soruşturma yürütülmüş olsa bu tip şeyler olmayacaktır. Orada nerdeyse bütün kontrol mekanizmaları askerde. Hem olayı gerçekleştirenler hem denetleyenler ve yargılayanlar onlar olduğu için hemen 'şehit düştü' deniliyor ve konu kapanıyor. Kimse, 'bu niye böyle oldu?’ diye sormuyor. Ancak böyle garip, hiç duymadığımız olaylar olması gerekiyor ki şüpheli ölümler araştırılsın. Örneğin; donarak öldüğü söylenen 2 asker var. İşin gerçeğini bilmiyoruz. Bize söylenen neyse onu biliyoruz. Zaten Kürdistan’da yaşanan birçok olayda bize ne söyleniyorsa onu biliyoruz.” 
 
‘DELİLLER İYİ TOPLANMALI’ 
 
“Soruşturmanın bir nihayete erdirilmesi ve failin cezalandırılabilmesi için delillerin iyi toplanmış olması gerekir” diyen Soysal, şu noktalara vurgu yaptı: “Savcı; diyelim ki delilleri etkin toplamak istiyor. Buna da bölgedeki kolluk kuvvetleri aracığıyla yapacak. Zaten olayın gerçekleştiği yerde olan görevliler var. Aynı görevlilerden delillerin toplanması isteniyor. Bu şekilde ne kadar etkili bir şekilde delil toplanır? Hatta akla ilk gelen, oradaki suçu kendileri işlememiş olsa ya da işlendiğini görmemiş olsalar dahi kendi birliklerinin adına zarar gelmesin diye bazı olayları görmezden gelme gibi eğilimleri olabilir. Bu nedenle, soruşturmanın başka bir kişi tarafından ve gerekli önlemler alınarak yürütülmesi lazım.” 
 
'ÖLÜMLER TESADÜF DEĞİL’
 
40 gün içinde 4 Urfalı askerin intihar ettiği yönündeki iddiaların tesadüf olmadığını dile getiren Soysal, “Açıkçası bunun tesadüf olduğuna inanmıyoruz. Zorunlu askerlik yaparken 24 Nisan 2011’de Sevag Şahin Balıkçı, nedense Ermeni Soykırımı olarak kabul edilen günde, askerlerin arasındaki şakalaşma sonucu öldürüldüğü söyleniyor. Bu ne kadar tesadüfse, Urfa’daki askerlerin durumu da o kadar tesadüftür” dedi. 
 
'BEDELLİ ASKERLİK ÇÖZÜM DEĞİL’
 
Bedelli askerlik meselesinin şüpheli asker ölümleri için bir çözüm olmadığını sözlerine ekleyen Soysal,  “Bedelli askerlik, Türkiye’deki militarist düzenin sorunlarını belli bir süre ertelemesi anlamına gelir. Bedelli askerlik; 21 gün temel eğitim aldığı söylenen kişiler için üniforma üretecek şirketlerin ekonomik durumlarının bir çözümüdür. Yani; iç ekonomik gelirlerin bir çözümüdür. Ancak bedelli askerlik, hiçbir şekilde militarizmin kendi getirdiği sorunların bir çözümü değildir. Aksine militarizmin bazı sorunlarını öteleme hamlesidir diyebiliriz. Eğer bedelli askerlik bir şeye çözüm olsaydı 3 senede bir çıkarılmazdı” ifadelerini kullandı.
 
'MİLİTARİST ALGI YERLE BİR EDİLMELİ’ 
 
Şüpheli asker ölümleriyle yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğunun Kürt ve Alevi olmasına dikkat çeken Soysal, şöyle devam etti: “Ölen askerlerin sadece Kürt ve sadece Aleviler de olmadığını biliyoruz. Ancak sistemle hiçbir sorunu olmayan bizzat ‘Türk milliyetçisiyim’ diyen askerlerin dahi askerde öldürüldüğü, öldüğü, intihar ettiği vakalar söz konusu. Kendi ideolojisi doğrultusunda gittiği orduda bile kişi öldürülüyorsa buradaki sorunun çok daha derin olduğu anlamına gelir. Her şeyden önce, Türkiye’deki hakim militarist algının yerle bir edilmesi lazım. Vicdani ret hakkının tanınması da bunların ilk başında gelen yollardan birisidir. Çünkü burada kişinin kendi düşünceleri doğrultusunda eline silah almama hakkı tanınması anlamına gelir. Vicdani ret hakkının tanınması da sorunları tümden çözümü değildir. Biz, vicdani ret hakkının tanınmasını çözüme başlanmış olduğu anlamına geleceğini umuyoruz. Ayrıca, geçmişe dair dosyalar araştırılarak şüpheli asker ölümleriyle ilgili bütün gerçekler ortaya çıkarılmalı. Geçmişimizle hesaplaşıp önümüze bakabilelim. Sevag Şahin Balıkçı’nın hesabı sorulmadıkça bu ülkede asker ölümleri devam edecektir.”
 
MA / Sadiye Eser 

Diğer başlıklar

23/03/2019
22:15 Bakırköy Pazar Alanı Newroz’a hazır
22:06 Polis Beçet’in cenazesine şart koştu: En fazla 5 kişi alabilir
21:06 Newroz kutlamasında Beçet anıldı
21:04 Îlham Ehmed: DAİŞ’ler uluslararası bir mahkemede yargılanmalı
21:02 HDP’li vekiller Beçet ailesinin acısını paylaştı
20:18 Özel hareket polis lojmanlarında patlama
20:17 Beçet'in cenazesine polis el koydu: Antep’e gönderiliyor
18:58 Ankara' da Madımak Müzesi kuruluyor
18:53 ÇHD'li avukatlar açlık grevini sonlandırdı!
18:52 Sanatçılar Leyla Güven için hastag açtı
18:51 ABD temsilcisi Roebuck: Ortaklarımızın fedakarlıkları olmasaydı DAİŞ’i yenemezdik
18:23 Yüzlerce kişi Ayten Beçet için yürüdü
18:20 Dünya Şiir Günü’nde şairler Türkçe Kürtçe ve Arapça şiirler okudu
18:17 Açlık grevindeki Temel: Uyarılara rağmen 3 şehadet yaşandı
18:06 Sultanbeyli'de orman yangını
18:04 HDP: Ölümlere giden yolu örenleri tarih yargılayacak
17:57 Urfa'da 1'i sanatçı 3 kişi tutuklandı
17:51 Toğrul: Üzgünüz kızgınız öfkeliyiz
17:39 Ebru Erdem'in şüpheli ölümünden sorumlu erkek tutuklandı
17:36 Belgrad Ormanı'nda bir erkek ölü bulundu
17:09 Temelli'den Sarısaç'a taziye ziyareti
17:08 İşten çıkarılan Çiçek: Hakkımı alana kadar mücadele edeceğim
17:07 Bismil’de trafik kazası: 5 yaralı
17:05 Buldan: Arkadaşlarımızın yaşamlarını yitirmesine asla müsaade etmeyeceğiz
17:02 Şırnak'taki düğünler HDP'nin şölenine dönüştü
17:00 Beçet’in cenazesi Antep’te defnedilecek
16:45 Yıldırım'dan 'ekonomik kriz' itirafı
16:20 HDP Karakoyu'nda seçim şenliği düzenledi
16:19 İmamoğlu: 1 Nisan'dan itibaren çocuklarınız bana emanet
16:19 İHD ve EGE TUHAYDER: Yetkilileri göreve davet ediyoruz
16:11 Beçet için Adli Tıp Kurumu önünde toplanan gruba müdahale
16:03 Osmaniye’de Newroz kutlaması: Tecridi kaldırın
15:59 TJA: Ölümlerin sorumlusu iktidardır
15:46 QSD ‘Ey Reqîb’ marşı ile DAİŞ’in bitişini ilan etti
15:40 Temelli: Bir insan yitip gittiğinde insanlık ölür
15:34 Ağrı kayyumu HDP’li adayların afişlerini söktürdü
15:31 'Ölümlere son vermek için adım atılmalı'
15:26 DTK: Açlık grevleri kritik aşamada
15:15 Gebze Cezaevi önünde açıklama: Daha fazla ölüm olmadan tecridi kaldırın
15:06 Ayten Beçet'in annesi: Ayağa kalkın 'yeter' deyin
15:06 AKP pankartı asan itfaiyeciye elektrik çarptı
14:39 Batman’da Newroz'da gözaltına alınan 32 kişi serbest
14:38 Gözaltına alınan Erden ailesi serbest bırakıldı
14:27 Buldan’dan Adalet Bakanı’na: Daha kaç insanın ölmesine göz yumacaksınız?
14:19 Temelli 'süpüreceğiz' dedi, AKP'nin seçmenleri dikkatle izledi
14:19 Hasta tutuklu Selami Keleş’in serbest bırakılması istendi
14:15 ÖHD Genel Kurulu: Direnenlerin sesi olmaya devam edeceğiz
14:07 İHD İzmir: Hasan Ocak’ın faillerini sordu
13:53 Mesaiye kalmayan işçi darp edilerek istifaya zorlandı
13:52 Kayıp yakınları: Açlık grevindekilerin talepleri yerine getirilsin