Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Soysal: Gerçekler ortaya çıkarılmalı

img

İSTANBUL -  Şüpheli asker ölümlerindeki artışın nedenini “etkili soruşturma yürütülmemesini” gösteren Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Avukat Gökhan Soysal, “Geçmişe dair dosyalar araştırılarak şüpheli asker ölümleriyle ilgili bütün gerçekler ortaya çıkarılmalı” dedi. 

Kışlalarda zorunlu askerliklerini yaptıkları sırada "intihar etti" denilerek, yaşamlarını yitirdikleri açıklanan şüpheli asker ölümleri, Türkiye'de her dönem gündemde. Askeri Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği'nin verilerine göre; 2015'ten önceki 22 yılda 2 bin 221 asker şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Derneğin 2012 yılından bu yana tuttuğu verilere göre ise; 2012'de 69, 2013'te 59, 2014'te 43 ve 2015'te 31 asker şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 
Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Avukat Gökhan Soysal, şüpheli asker ölümlerini değerlendirdi. 
 
Çatışmalı dönemlerde milliyetçi söylemlerin yükseldiğini belirten Soysal, “Türkiye’de milliyetçilik ve militarizm zaten yüksek. Ancak çatışmalı dönemlerde,  en yüksek seviyesine ulaşıyor. Bu dönemde asker olanlar, kendilerini daha otoriter daha yetkili sanıp başlarına bir şey gelmeyeceğini, hareket alanlarının daha geniş olduğunu düşünüyorlar” dedi.
 
‘ÖLÜMLER ÇATIŞMALI DÖNEMDE ARAŞTIRILMIYOR’ 
 
Şüpheli asker ölümlerinde aydınlatılmayan çok sayıda örneğin olduğunu ifade eden Soysal, “İntihar ettiği söylenen bir kişi, genelde askerde sorunlar yaşayan kişiler oluyor. Onların, özellikle; gerek birlikte askerlik yaptıkları arkadaşlarıyla olsun gerek komutanları tarafından olsun bir geçmişi oluyor. Bu, geçmişi sonucunda yaşanan vakalardır. Çatışmalı döneme denk gelmesi de hareket alanlarının biraz geniş olmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla, çatışmalı dönem dediğimiz dönemlerde birçok suçun işlendiği ve hiçbir şekilde araştırılmadığı dönemler oluyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘ETKİN BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLSE...'
 
“Şehit” olduğu söylenip sonra intihar ettiği belirtilen sözleşmeli er Mahmut Özçakır'ın durumuna dikkat çeken Soysal, şöyle devam etti: “Böyle olmasının temel gerekçesi, askerde yaşanan şüpheli ölümlerin adli makamlarca yeterince araştırılmamasıdır. Eğer öldürüldüğü söylendiği andan itibaren savcılıklar tarafından etkili bir soruşturma yürütülmüş olsa bu tip şeyler olmayacaktır. Orada nerdeyse bütün kontrol mekanizmaları askerde. Hem olayı gerçekleştirenler hem denetleyenler ve yargılayanlar onlar olduğu için hemen 'şehit düştü' deniliyor ve konu kapanıyor. Kimse, 'bu niye böyle oldu?’ diye sormuyor. Ancak böyle garip, hiç duymadığımız olaylar olması gerekiyor ki şüpheli ölümler araştırılsın. Örneğin; donarak öldüğü söylenen 2 asker var. İşin gerçeğini bilmiyoruz. Bize söylenen neyse onu biliyoruz. Zaten Kürdistan’da yaşanan birçok olayda bize ne söyleniyorsa onu biliyoruz.” 
 
‘DELİLLER İYİ TOPLANMALI’ 
 
“Soruşturmanın bir nihayete erdirilmesi ve failin cezalandırılabilmesi için delillerin iyi toplanmış olması gerekir” diyen Soysal, şu noktalara vurgu yaptı: “Savcı; diyelim ki delilleri etkin toplamak istiyor. Buna da bölgedeki kolluk kuvvetleri aracığıyla yapacak. Zaten olayın gerçekleştiği yerde olan görevliler var. Aynı görevlilerden delillerin toplanması isteniyor. Bu şekilde ne kadar etkili bir şekilde delil toplanır? Hatta akla ilk gelen, oradaki suçu kendileri işlememiş olsa ya da işlendiğini görmemiş olsalar dahi kendi birliklerinin adına zarar gelmesin diye bazı olayları görmezden gelme gibi eğilimleri olabilir. Bu nedenle, soruşturmanın başka bir kişi tarafından ve gerekli önlemler alınarak yürütülmesi lazım.” 
 
'ÖLÜMLER TESADÜF DEĞİL’
 
40 gün içinde 4 Urfalı askerin intihar ettiği yönündeki iddiaların tesadüf olmadığını dile getiren Soysal, “Açıkçası bunun tesadüf olduğuna inanmıyoruz. Zorunlu askerlik yaparken 24 Nisan 2011’de Sevag Şahin Balıkçı, nedense Ermeni Soykırımı olarak kabul edilen günde, askerlerin arasındaki şakalaşma sonucu öldürüldüğü söyleniyor. Bu ne kadar tesadüfse, Urfa’daki askerlerin durumu da o kadar tesadüftür” dedi. 
 
'BEDELLİ ASKERLİK ÇÖZÜM DEĞİL’
 
Bedelli askerlik meselesinin şüpheli asker ölümleri için bir çözüm olmadığını sözlerine ekleyen Soysal,  “Bedelli askerlik, Türkiye’deki militarist düzenin sorunlarını belli bir süre ertelemesi anlamına gelir. Bedelli askerlik; 21 gün temel eğitim aldığı söylenen kişiler için üniforma üretecek şirketlerin ekonomik durumlarının bir çözümüdür. Yani; iç ekonomik gelirlerin bir çözümüdür. Ancak bedelli askerlik, hiçbir şekilde militarizmin kendi getirdiği sorunların bir çözümü değildir. Aksine militarizmin bazı sorunlarını öteleme hamlesidir diyebiliriz. Eğer bedelli askerlik bir şeye çözüm olsaydı 3 senede bir çıkarılmazdı” ifadelerini kullandı.
 
'MİLİTARİST ALGI YERLE BİR EDİLMELİ’ 
 
Şüpheli asker ölümleriyle yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğunun Kürt ve Alevi olmasına dikkat çeken Soysal, şöyle devam etti: “Ölen askerlerin sadece Kürt ve sadece Aleviler de olmadığını biliyoruz. Ancak sistemle hiçbir sorunu olmayan bizzat ‘Türk milliyetçisiyim’ diyen askerlerin dahi askerde öldürüldüğü, öldüğü, intihar ettiği vakalar söz konusu. Kendi ideolojisi doğrultusunda gittiği orduda bile kişi öldürülüyorsa buradaki sorunun çok daha derin olduğu anlamına gelir. Her şeyden önce, Türkiye’deki hakim militarist algının yerle bir edilmesi lazım. Vicdani ret hakkının tanınması da bunların ilk başında gelen yollardan birisidir. Çünkü burada kişinin kendi düşünceleri doğrultusunda eline silah almama hakkı tanınması anlamına gelir. Vicdani ret hakkının tanınması da sorunları tümden çözümü değildir. Biz, vicdani ret hakkının tanınmasını çözüme başlanmış olduğu anlamına geleceğini umuyoruz. Ayrıca, geçmişe dair dosyalar araştırılarak şüpheli asker ölümleriyle ilgili bütün gerçekler ortaya çıkarılmalı. Geçmişimizle hesaplaşıp önümüze bakabilelim. Sevag Şahin Balıkçı’nın hesabı sorulmadıkça bu ülkede asker ölümleri devam edecektir.”
 
MA / Sadiye Eser 

Diğer başlıklar

21:26 McGurk: Trump’ın tercihleri DAİŞ'e yeni bir hayat verdi
20:25 Savur’da hayali 40 seçmen sildirildi, 411’inin silinmesi bekleniyor
20:16 HDP üyesi Elif Haran tahliye edildi
20:10 İstasyon Meydan’ından hükümete seslenecekler
18:41 Eğitim-Sen'den sürgün edilen iki üyesi için eylem
18:32 Tutuklular duruşmada seslendi: Leyla Güven'in talebi talebimizdir
18:19 Hakkari’de 30 bölge giriş çıkışlara yasaklandı
18:01 5 işçinin yaşamını yitirdiği yangında ihmaller zinciri
17:55 ‘Demokrasi, özgürlük ve adalet’ mitingi için bildiri dağıtıldı
17:34 CHP’li Altay: Erdoğan IMF’nin önünde diz çökecek
17:17 Yazar Bîrgul: Dilimize sahip çıkmalıyız
16:56 Eyleme geçen işçiler haklarını kazandı
16:53 HDP’li Hatimoğulları’ndan Bakan Kurum’a havaalanı sorusu
16:19 Diyarbakır Barosu Başkanı Aydın: Elçi cinayetinde adım atılmazsa verileri açıklarız
16:17 İzmir'de gözaltına alınanların sayısı 15’e çıktı
16:04 Doğanşehirli kadınlar çocuğa istismarı protesto etti
15:51 Karnesini açıkladığı kayyumu sınıfta bıraktı
15:14 Eğitimin hali içler acısı
15:12 KADAV'dan cezaevleri için 'valiz' kampanyası
14:53 HDP seçmen kaydırılması ve seçim güvenliğini Soylu’ya sordu
14:37 TMMOB Van İKK: Kenti talan eden politikalara karşı çıkacağız
14:36 Avcılar'da bir kadın cenazesi bulundu
14:15 Didem Uslu'nun katili babası çıktı
14:08 Kadınlardan Nevin Yıldırım için sosyal medya eylemi
13:57 İzmir'de yaşayan 18 seçmenin kaydı AKP'li adayın evinde çıktı
13:29 İzocam işçileri grevde
13:28 Leyla Güven’in taleplerini içeren soru önergesi reddedildi
13:24 Yüksek binalardan Leyla Güven'e destek bildirileri atıldı
13:06 6 kadına tahliye sonrası ‘cezaevinde propaganda’ soruşturması açıldı
12:51 Gazeteci Çapan tahliye edildi
12:09 16 yaşındaki Mazlum’u vuran polise ödül gibi ceza
11:54 Açlık grevine giren tutukluların sayısı 239'a çıktı
11:45 Aileler İmralı'ya gitmek için başvurdu
11:44 Kerestecioğlu: Üye ve yöneticilerimiz çocuklarıyla tehdit ediliyor
11:34 Bookchin’in ‘İnsanlığı Yeniden Büyülemek’ kitabı raflarda
10:52 Minbic Askeri Meclisi: İnşa sürecine hazırız
10:42 İzmir ve Adana'da çok sayıda gözaltı
10:19 '12 yıldır Hrant için adalet talep ediyoruz'
10:18 Özgür Gündem dağıtımcısı Karaağar'ın ardından 26 yıl
09:36 Celalettin Can gözaltına alındı
09:36 Sinemaya sansür yasalaştı
09:02 Haftanın filmleri
09:01 Tahliye olan hasta tutuklu Macit: Tecrit kalkarsa halklar nefes alır
09:01 Koç’un ölümünde kullanılan silah Efrin’e gönderildi: Savcı takipsizlik kararı verdi
09:00 İhraçlara karşı ortak tutum geliştirilecek
09:00 18 OCAK 2019 GÜNDEMİ
08:42 Nihat Hatipoğlu rektörlüğe atandı
17/01/2019
22:04 Macron: ABD çekilse de Suriye'de savaşmaya devam edeceğiz
21:56 Beytüşşebap’ta bazı seçmen kayıtları geri çekildi: Bini aşkın asker kaydı duruyor
20:47 Adana'da dengbêjlerin kilamları yankılanıyor