Kadınlar JES'e karşı 3 aydır nöbette

img

AYDIN - JES üssüne dönüştürülen Aydın’da toplumsal tepki dalga dalga yayılıyor. Onlarca JES’e yenileri katılırken, Kızılcaköy’de kadınlar öncülüğünde başlatılan eylem 3 aydır sürüyor. ÇED toplantısında konuşan Emine Atalan, “Topraklarımızı savunuyoruz” diyerek eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. 

Aydın’ın verimli tarımsal topraklarına kurulan onlarca jeotermal Enerji Santrali (JES) kuyularına yenileri ekleniyor. Kentin 5 köyünde daha JES kuyusu kazılıyor. Kuyu kazılmak istenen Kızılcaköy Mahallesi halkı 3 aydır gece gündüz nöbet tutuyor. İncırliova ilçesine bağlı Dereağzı ve Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy mahalleleri 1569 ve 1570 numaralı parseller mevkiinde Gürmat Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan “Sarı Zeybek JES”i istemediklerini belirten yöre halkı eylemlerini genişletmeye hazırlanıyor. 31 Ekim tarihinde Dereağzı mahallesinde,  Gürmat Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan JES projesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkili şirket çalışanların katıldığı Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısına çevre köylerden binlerce kişi katılarak bu projeyi istemediklerini dile getirdi. 
 
57 JEOTERMAL KUYUSU KAZILACAK
 
Firma yetkililer yaşanan tepkiler üzerine ÇED toplantısını yarıda bırakıp gitmek zorunda kaldı. Sadece Kızılcaköy, Dereağız köyleri değil nerdeyse tüm bölge halkının tepkilerine neden olan bu proje aslında, Gürmat Elektrik Üretim A.S. tarafından İl merkezi ve İncirliova’nın Dereağzı, Kızılcaköy, Gerenkova, Kardeş köy ve Balıkköy Mahallerinin büyük bir bölümünü içine alan yerlere elektrik enerjisi üretimi amacıyla 28 adet lokasyonda 57 adet jeotermal sondaj faaliyetini içeren “Çiftlik Jeotermal Ruhsatında Kaynak Arama” projesine dayanıyor. Proje kapsamında; her bir sondaj lokasyonu için ortalama 10-16 dönüm alan kullanılacak. Planlanan projede verilen kuyuların öncelikli olarak “Sarı zeybek JES” projesinde kullanılması hedeflenirken, ruhsat sahası içerisinde Guürmat Elektrik Üretim A.Ş. tarafından planlanabilecek diğer JES’leri de firma kurma yetkisi elde etmiş olacak. 
 
BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİLERİNE KURULUYOR 
 
Çiftlik sahasında şimdilik 57 adet jeotermal kuyu ve bir adet JES kurulması planlanırken, bu JES’in kuruluşu sırasında geniş toprak alanları etkilenecek. Sahada daha sonra başka JES’lerin yapılması da planlandığından bundan sonra Çiftlik sahasında neredeyse tarım ve yaşam alanları kalmayacak. Çiftlik sahasında kurulacak olan jeotermal kuyuları ve JES’in hepsi birinci sınıf tarım arazileri olması ise dikkat çekiyor. Oysa “Toprak Koruma Ve Arazi Kullanımı Kanunu”na göre, mutlak tarım, özel ürün, dikili tarım, sulu tarım arazilerinde tarımsal üretim dışında bir şey yapılamayacağı, büyük ovalarda bulunan tarım arazilerini hiçbir suretle amaç dışı kullanılması yasaklanmıştır. Yine, “Zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerin aşılattırılması” kanuna göre;  zeytin alanlarına 3 km mesafede sanayi tesisinin kurulmasına izin verilmez. Yaklaşık 3 aydır kurdukları çadırda eylemde olan Kızılcaköy ve Dereağzı mahalle halkı, tüm Aydın’ın çiçek kokusu yerine çürük yumurta kokusu aldığına dikkat çekiyor. Köylüler, yetkililerin seslerini duymaması halinde, nöbet çadırlarını önce Aydın kent meydanına, ardından TBMM önüne kadar götürmeye kararlı olduklarını belirtti. Türkiye’nin, yetişmiş insan gücüne, tarım coğrafyasına, İncirine, zeytinine, kestanesine ihtiyacı olduğunu ifade eden köylüler, Jeotermallerden elde edilecek yüzde birlik elektriği istemediklerini ifade etti.  
 
‘AKP’Lİ POSACI: BUNLARI POSTALAYIN’
 
30 Ekim’de Meclis’e giden 25 kadının içerisinde yer alan Leyla Çiyaşen, siyasi partilerle yaptıkları görüşmelerin içeriğini Dereağzı Mahallesi’nde yapılan ÇED raporu toplantısında aktardı. Özellikle kadınların bu direnişi sahiplendiğini ve peşini bırakmayacaklarını dile getiren Çiyaşen, Meclis’te görüştükleri AKP milletvekili Rıza Posacı’nın güvenliğine “bunları postala” dediğini kaydetti. Çiyaşen, yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: “25 kadın toplanıp Meclis’e gittik. CHP, İyi Parti, AKP’li milletvekilleri ile görüştük. Gidip derdimizi anlatmak istedik. CHP ile görüştükten sonra AKP ile görüşmek istedik. Sonra AK Parti Milletvekili Rıza Posacı geldi. Ona yetkili birileriyle görüşmek istediğimizi ve bizi içeriye almasını istedik. O kabul etmese de biz zorla peşine düştük, bizi bir koridorlardan geçirdi, sonra da güvenlik görevlilerine dönüp ‘Sen bunları postala’ diyor. Sonra da bize dönerek, ‘Siz zengin insanlarsınız ne yapacaksınız zeytini, inciri onların bize ne faydası var. Bir jeotermalle fakir olmazsınız’ diyor. Öncelikle ona yazıklar olsun, Aydın halkının oylarıyla seçilmiş birine bunları yapmak yakışıyor mu? Bide bunlar burada birinci parti çıkıyor. Meclis’e gireceğiz de sanki ne yapabiliriz onlara, biz sadece derdimizi anlatmak istiyoruz. Bu topraklar ziyan olmasın, çiçeklerimiz solmasın diyoruz. Büyük şirketler ve AKP hükümeti cebini doldursun fakir fukarada malından olsun. Bana tehdit telefonları geliyor şimdi, küfür tehdit edip kapatıyorlar. Yine CHP soru önergesi verdi, İyi Parti, HDP destek verdi. Meclis’te konuştular bizim için ama AKP’ye destek veren MHP evet demediği için reddedildi. Biz kadınlar gece gündüz nöbetteyiz, asla da vazgeçmeyeceğiz. Zaten evi barkı bıraktık biz kendimizi bu nöbete vermişiz.” 
 
‘HER YERE KOŞUŞTURUYORUZ’
 
Meclis’e giden diğer kadınlar biri olan Emine Atalan, “Meclis’e kadar gittik ama oradan da net bir sonuç alamadık. Sadece biraz daha kendi durumumuz, kimin bize ne kadar yardımcı olduğunu gördük. Bu projenin topraklarımız için zehir olduğunu her yerde anlatıyoruz. Orada da anlattık. Bakın bu günde bu ÇED raporu toplantısındayız. Gözümüze uyku girmiyor, oradan oraya koşuşturuyoruz. Bu bizim en doğal hakkımız, topraklarımızı savunuyoruz” diye konuştu. 
 
MA / Nimet Ölmez 

Diğer başlıklar

17:19 Gebze’deki aileler Kocaeli Valisi ile görüştü
17:11 Ailelerin İmralı başvurusu reddedildi
16:54 Valilik engelini tanımadılar: Leyla’nın eli tutulmalıdır
16:49 'Ahmet Türk tutuklansın' diyen Baro Başkanı istifaya çağrıldı
16:46 Temelli’den ‘demokrasi ittifakı’ çağrısı
Buldan: Tecridi hep birlikte kaldıracağız
16:45 İHD İzmir: Açıklama hakkının kullanması önündeki engeller kaldırılsın
16:38 Petrol-İş Batman’da iş bıraktı
16:31 İzmir Barosu’ndan Cumhuriyet kararına tepki
16:24 Yüksekova'da mezarlığa 6’ncı saldırı: Taşlar paramparça edildi
16:16 Tertip Komitesi’nden 1 Mayıs'a katılım çağrısı
16:04 ‘Tahir Elçi planlanarak ve kasten öldürüldü’
15:55 Urfa'da günde en az 2 çocuk istismara uğruyor
15:34 'Karşımıza polisleri dikeceğinize hukuku uygulayın'
15:19 Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitinge çağrı bildirileri dağıtıldı
15:18 İslam: Ayhan Bilgen’in elinin sıkılmaması 28 Şubat’ın devamı
15:11 CHP’li Beko: Bireysel Emeklilik Fonu’nda biriken para Kanal İstanbul'a aktarılacak
15:10 SES: Ebelik yasası çıkartılsın
15:07 Federe Kürdistan’dan gelen kadınlar Leyla Güven’i ziyaret etti
14:58 TÜM BEL SEN: Yerellerde kaybettikleri için algı oluşturuyorlar
14:57 Cezaevine çıkan tüm yollar kapatıldı
14:42 OHAL Komisyonu ‘kurum kanaati’ deyip reddetti
14:39 İHD: Marmara Bölgesi’ndeki cezaevlerinde 3 ayda 713 hak ihlali yaşandı
14:38 Küçükçekmece’de çocuğu istismar eden bir kişi tutuklandı
14:34 Van’da açlık grevini 6'ncı grup devraldı
14:33 FHKC Genel Sekreteri Saadet'in avukatı Güven’i ziyaret etti
14:21 ‘Çocuk davalarına bakan İhtisas Mahkemeleri kurulmalı’
13:18 CHP Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu
13:03 #LeylayaElVer etiketi ülke gündemine oturdu
13:03 Festival öncesi yönetmen Yalçınkaya'nın mezarına ziyaret
12:26 Öcalan’ın ailesi ve avukatından görüşme başvurusu
12:08 Cinsel saldırıda bulunan polise 24 yıl ceza
11:01 'Gökyüzünde parlayan yıldızlar çoğalıyor’
10:47 Ayhan Bilgen: Bu tutumun üstü örtülecekse bir kez daha aynı manzarayı asla yaşatmam
10:37 Kanarya Mahallesi sakinleri: Sonuç alınana kadar evlerimize gitmeyeceğiz
10:33 Êzidî Ruhani Yüksek Konseyi: DAİŞ’ten kurtarılan esirlere yardım edeceğiz
10:00 Açlık grevi 170’inci gününde: AKP beğenmediği İsrail’den daha duyarsız
09:38 Soğanın tohumu da artık lüks!
09:33 HDK 1 Mayıs’ta tecride karşı alanlarda olacak
09:23 Tutuklu yakınları Adalet Bakanlığı’na mektup gönderdi
09:18 Leyla Güven'in eylemi 170'inci gününde
09:17 Derik Belediyesi’nde 5 kuruş dahi bırakılmadı!
09:16 Urfa cezaevlerinde 112 gündür grevde olan 14 tutuklu ölüm sınırında
09:15 Ünsal: Türkiye İttifakı'nın ilk adımı açlık grevlerine dikkat kesilmek
09:14 2 kez hastaneye kaldırılan açlık grevindeki tutuklu: Kararlıyız
09:10 'Bu sessizlik bizi öldürüyor'
09:09 132 gündür açlık grevinde olan Güngör 43 kiloya düştü
09:06 81 ilde 1 Mayıs’ı kutlayacaklar: Kol kola omuz omuza olmaya çağırıyoruz
09:05 HDK Eşsözcüsü Şenoğlu: Demiri ısıtanlar soğutamazlar
09:03 2 oğlu, kardeşi ve damadı açlık grevinde
09:02 Sipahi Pazarı'nda ne iş var ne de eski kültür