Haber notları delil gösterildi: Gazeteci Turay’a 9 yıl hapis cezası

img
MARDİN –2 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Abdulkadir Turay’a haber kaynağından aldığı bilgi notları gerekçe gösterilerek 9 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme Turay ve beraberindekilere toplamda 74 yıl 3 ay hapis cezası verdi. 
 
Mardin’in Savur ilçesinde 9 Mayıs 2016 tarihinde “Örgüte yardım ve yataklık etmek” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklanan KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdulkadir Turay beraberinde yargılanan Savur Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Osman Ok, DBP üyeleri Mehmet Sait Tuncer, Yusuf Erat ve Şakir Turan ile Davut Tekin, Hamdulah Öz, Naci Arslan ve Yalçın Bulgan’ın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya Turay, Öz, Bulgan tutuldukları Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden getirilirken, diğer sanıklar Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşmaya katıldı. Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık yakınları ve avukatlar katıldı. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. 
 
Duruşmada ilk olarak mütalaaya karşı savunmasını yapan Osman Ok, Kürtçe savunma yaparak, gizli tanık beyanlarını kabul etmediğini söyledi. Kendisinin PKK saflarında olduğu iddia edildiğini ancak gösterilen fotoğrafların kendisine ait olmadığının ortaya çıkması ile 30 ay sonra gizli tanık beyanlarının değiştiğini belirten Ok, beraatını istedi. 
 
TURAY: GİZLİ TANIK KENDİSİ İLE ÇELİŞMEKTEDİR
 
Ardından savunmasına geçilen Turay da, Kürtçe savunma yaptı. Turay, gizli tanık beyanlarının doğruyu yansıtmadığını dile getirerek, 15 Nisan 2016’da meydana gelen ve 4 kolluk kuvvetinin yaşamını yitirdiği olaya dair gizli tanık Arif ve Avanos’un iddialarına cevap verdi. Turay, “2014 yılından 2016 yılında tutuklandığım güne kadar gazeteci olarak çalıştım. HTS kayıtları ve tape kayıtları istenmiştir. Ben MED TV için röportaj yapmadım. Çalıştığım ajans bellidir. Sigortalı bir şekilde çalışmışımdır. HTS kayıtları önünüzdedir. Savur’un giriş ve çıkışında kameralar vardır. Yolda çevirmeye de girdim. Aracım kontrol edildi. Gazeteci olmama rağmen televizyondan olayı duydum ve olay yerine gittim. Gizli tanık kendisi ile çelişmektedir. Örgüt üyesi olan biri örgüt üyesi olduğunu telefon üzerinden söyler mi? Haber kaynağımdan aldığım bilgiler tamamen haber amaçlı bilgilerdir. Haber kaynaklarından alınan bilgiler suçlama konusu yapılamaz” ifadelerini kullandı. 
 
Kürtçe savunma yapan diğer isimler de kendileri hakkında gizli tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek beraatlarına karar verilmesini istedi. 
 
‘GİZLİ TANIK BEYANLARINA İTİBAR EDİLEMEZ’
 
Ardından söz alan avukat Şehmuz Taşkın, gizli tanık beyanlarının genel geçer beyanlar olduğunu belirterek, tanıkların müvekkilleri hakkında hangi örgüt adına faaliyet yürüttüklerini dahi söylemediklerini sadece örgüt dediklerini dile getirdi. Gizli tanıkların müvekkili Osman Ok hakkında fotoğraf teşhisinin ardından beyan değiştirdiklerini dile getiren Taşkın, bu nedenle tüm sanıklar yönünden gizli tanık beyanlarına itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. 
 
Ardından mütalaasını yineleyen iddia makamı ise, Hamdullah Öz, Mehmet Sait Tuncer, Yalçın Bulgan, Gazeteci Abdulkadir Turay, Yusuf Erat, Mevlüde Ökmen, Osman Ok ve Şakir Turan’ın üzerlerine atılı suçlamalardan cezalandırılmasını ve verilecek cezanın üst sınırdan verilmesini, tutukluluk hallerinin de devamını istedi. İddia makamı Davut Tekin, Naci Arslan’ın da beraatlarına karar verilmesini istedi. 
 
BERAATLARINI İSTEDİLER
 
Mütalaaya karşı son sözleri sorulan sanıklar, suçlamaları reddederek beraatlarına karar verilmesini istedi. Avukatlar da savunmalarını tekrarlayarak, gizli tanık beyanlarına dikkat çekip, Yargıtay kararları ile Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının gizli tanık beyanlarının ceza vermek için yeterli olmadığını açık bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti. 
 
TURAY’A 9 YIL, TÜM SANIKLARA TOPLAMDA 74 YIL 3 AY HAPİS VERİLDİ
 
Verilen kısa aranın ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme gazeteci Abdulkadir Tura hakkında,“örgüt üyesi olmak” iddiası ile alt sınırdan uzaklaşarak 9 yıl hapis cezası verdi. 
 
Mahkeme Hamdullah Öz ve Yalçın Bulgan’a alt sınırdan uzaklaşarak, 7 yıl, hapis cezası verdi. Mahkeme Öz ve Bulgan’ın cezasında artırıma giderek cezayı 10 yıl 6 aya yükseltti. Mahkeme ayrıca Mevlüde Ökmen, Naci Arslan ve Davut Tekin’e 5 yıl hapis cezası verdikten sonra cezada artırıma giderek 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 
 
Yusuf Erat’a 5 yıl hapis veren mahkeme cezasını önce 2 yıl 6 aya düşürürken, ardından ise “mutlak terör suçu” olduğu gerekçesi ile 3 yıl 9 ay hapis cezasında karar kıldı. 
 
Şakir Turan, Osman Ok ve Mehmet Sait Tuncer’e “yardım ve yataklık” iddiası ile 6 yıl hapis veren mahkeme, cezada indirime giderek 4 yıl ve suçlarının “mutlak terör suçu” olduğuna kanaat getirerek cezayı yeniden 6 yıla çıkardı. Mahkeme ayrıca Osman Ok’un tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Mahkeme Ok dışındaki isimlerin tutukluluk halinin de devamı yönünde karar verdi. 
 
 
 

Diğer başlıklar

22:50 HDP’li genç bir günde ikinci kez gözaltına alındı
21:54 Çerkes halkının sesi Jıneps 14 yaşında
21:38 Ahmet Atakan doğum gününde anıldı
21:17 Berkin’in anne ve babasından Leyla Güven’e: Yanındayız
21:02 Akar ABD’li senatörleri ikna turunda
19:44 PSAKD İzmir Şubeleri: Tunçdemir ve Kaya derhal serbest bırakılsın
19:06 HDP’nin Manisa eşbaşkan adayı Naci Sönmez: Halk MHP ve İYİ Parti’ye mecbur değil
18:16 KESK'liler: KHK gidecek biz kalacağız
18:15 Cumartesi Annesi Meryem Baskın oğlunun yanına defnedildi
17:43 HDP Bozova ilçe eşbaşkanı tutuklandı
17:20 Serhat'ta halk buluşması, Elazığ'da büro açılışı
17:15 Kaya ve Karaaslan’ın tutuklanması kınandı
16:51 'Bir haftada 2 hasta tutuklu yaşamını yitirdi'
16:15 Balat'ta 3 katlı ahşap bina çöktü
15:27 'Hasta tutuklu Çelikdemir serbest bırakılsın'
15:27 Paylaşımları nedeniyle gözaltına alınanlardan 6'sı bırakıldı
15:05 İHD: Hasta tutuklular derhal serbest bırakılsın
15:04 Gazeteci Abayay ve Tekdağ'ın failleri soruldu
14:59 Bursa’da 11 kişi gözaltına alındı
14:24 'Medya kadın cinayetlerini meşrulaştırılıyor'
13:55 İHD İzmir Şubesi Murat Yıldız’ın akıbetini sordu
13:48 Barış Anneleri'nin Barış Nöbeti sona erdi
13:44 Tarım Orkam-Sen: İktidar tanzim satışları ile oy avcılığı yapıyor
13:33 QSD: DAİŞ işgalinin bittiğini yakında müjdeleyeceğiz
13:33 Cumartesi Anneleri: Bir 24 yıl daha geçse mücadeleyi bırakmayacağız
13:17 Cumartesi Annesi Meryem Baskın yaşamını yitirdi
12:56 İntihar ettiği söylenerek cenazesi teslim edildi
12:47 Buldan: Tarih 101 gündür direnişe tanıklık ediyor
Temelli: Türkiye çoklu kriz içinde
12:25 Mevsimlik tarım işçisi çocuklar için araştırma talebi
11:41 Kayyumların yönettiği 5 ilde HDP yüzde 60’ları aşan oy oranıyla birinci parti
11:40 HDP seçim bildirgesini açıkladı: Daha çok özgürlük, daha çok hak, daha çok hayat
11:10 Eylem bitti, abluka kalkmadı
10:56 Tutukluların aileleri: Ölümler yaşanmadan herkes sesini yükseltsin
10:54 QSD Derazor’a ilişkin açıklama yapacak
10:34 Adana'da 13 kişi serbest bırakıldı
10:34 Piyasada bulunamayan ilaçları ecza deposunda gördüler
10:01 AİHM'den müebbet hapis kararı: İşkencedir
09:42 Gazeteci Paksoy'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis
09:27 HDP’li genç kadınlar Diyarbakır’da toplanıyor
09:02 Soylu’nun ‘teröre ev sahipliği yapıyor’ dediği köylülere tazminat
09:01 63 gündür açlık grevindeki tutuklu: Direniş ve başarıdan başka yol yok
09:01 Komisyoncular Derneği: Pahalıya aldığımızı nasıl ucuza satalım?
09:00 KA.DER Başkanı: Samimilerse HDP gibi eşbaşkanlık uygulayabilirler
09:00 'Bedenlerimizle direnmeye devam edeceğiz'
09:00 Kar onlar için ‘iş’ demek
09:00 16 ŞUBAT 2019 GÜNDEMİ
15/02/2019
23:10 Metris Cezaevinde yangın
21:13 ‘Susturulan bir Öcalan derinleşen bir çözümsüzlüktür’
20:16 HDP Hakkari İl Eş Başkanı Sinan Kaya tutuklandı
19:25 ‘31 Mart'ta Kars'ta referandum olacak’