Haber notları delil gösterildi: Gazeteci Turay’a 9 yıl hapis cezası

img
MARDİN –2 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Abdulkadir Turay’a haber kaynağından aldığı bilgi notları gerekçe gösterilerek 9 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme Turay ve beraberindekilere toplamda 74 yıl 3 ay hapis cezası verdi. 
 
Mardin’in Savur ilçesinde 9 Mayıs 2016 tarihinde “Örgüte yardım ve yataklık etmek” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklanan KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdulkadir Turay beraberinde yargılanan Savur Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Osman Ok, DBP üyeleri Mehmet Sait Tuncer, Yusuf Erat ve Şakir Turan ile Davut Tekin, Hamdulah Öz, Naci Arslan ve Yalçın Bulgan’ın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya Turay, Öz, Bulgan tutuldukları Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden getirilirken, diğer sanıklar Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşmaya katıldı. Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık yakınları ve avukatlar katıldı. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. 
 
Duruşmada ilk olarak mütalaaya karşı savunmasını yapan Osman Ok, Kürtçe savunma yaparak, gizli tanık beyanlarını kabul etmediğini söyledi. Kendisinin PKK saflarında olduğu iddia edildiğini ancak gösterilen fotoğrafların kendisine ait olmadığının ortaya çıkması ile 30 ay sonra gizli tanık beyanlarının değiştiğini belirten Ok, beraatını istedi. 
 
TURAY: GİZLİ TANIK KENDİSİ İLE ÇELİŞMEKTEDİR
 
Ardından savunmasına geçilen Turay da, Kürtçe savunma yaptı. Turay, gizli tanık beyanlarının doğruyu yansıtmadığını dile getirerek, 15 Nisan 2016’da meydana gelen ve 4 kolluk kuvvetinin yaşamını yitirdiği olaya dair gizli tanık Arif ve Avanos’un iddialarına cevap verdi. Turay, “2014 yılından 2016 yılında tutuklandığım güne kadar gazeteci olarak çalıştım. HTS kayıtları ve tape kayıtları istenmiştir. Ben MED TV için röportaj yapmadım. Çalıştığım ajans bellidir. Sigortalı bir şekilde çalışmışımdır. HTS kayıtları önünüzdedir. Savur’un giriş ve çıkışında kameralar vardır. Yolda çevirmeye de girdim. Aracım kontrol edildi. Gazeteci olmama rağmen televizyondan olayı duydum ve olay yerine gittim. Gizli tanık kendisi ile çelişmektedir. Örgüt üyesi olan biri örgüt üyesi olduğunu telefon üzerinden söyler mi? Haber kaynağımdan aldığım bilgiler tamamen haber amaçlı bilgilerdir. Haber kaynaklarından alınan bilgiler suçlama konusu yapılamaz” ifadelerini kullandı. 
 
Kürtçe savunma yapan diğer isimler de kendileri hakkında gizli tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek beraatlarına karar verilmesini istedi. 
 
‘GİZLİ TANIK BEYANLARINA İTİBAR EDİLEMEZ’
 
Ardından söz alan avukat Şehmuz Taşkın, gizli tanık beyanlarının genel geçer beyanlar olduğunu belirterek, tanıkların müvekkilleri hakkında hangi örgüt adına faaliyet yürüttüklerini dahi söylemediklerini sadece örgüt dediklerini dile getirdi. Gizli tanıkların müvekkili Osman Ok hakkında fotoğraf teşhisinin ardından beyan değiştirdiklerini dile getiren Taşkın, bu nedenle tüm sanıklar yönünden gizli tanık beyanlarına itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. 
 
Ardından mütalaasını yineleyen iddia makamı ise, Hamdullah Öz, Mehmet Sait Tuncer, Yalçın Bulgan, Gazeteci Abdulkadir Turay, Yusuf Erat, Mevlüde Ökmen, Osman Ok ve Şakir Turan’ın üzerlerine atılı suçlamalardan cezalandırılmasını ve verilecek cezanın üst sınırdan verilmesini, tutukluluk hallerinin de devamını istedi. İddia makamı Davut Tekin, Naci Arslan’ın da beraatlarına karar verilmesini istedi. 
 
BERAATLARINI İSTEDİLER
 
Mütalaaya karşı son sözleri sorulan sanıklar, suçlamaları reddederek beraatlarına karar verilmesini istedi. Avukatlar da savunmalarını tekrarlayarak, gizli tanık beyanlarına dikkat çekip, Yargıtay kararları ile Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının gizli tanık beyanlarının ceza vermek için yeterli olmadığını açık bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti. 
 
TURAY’A 9 YIL, TÜM SANIKLARA TOPLAMDA 74 YIL 3 AY HAPİS VERİLDİ
 
Verilen kısa aranın ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme gazeteci Abdulkadir Tura hakkında,“örgüt üyesi olmak” iddiası ile alt sınırdan uzaklaşarak 9 yıl hapis cezası verdi. 
 
Mahkeme Hamdullah Öz ve Yalçın Bulgan’a alt sınırdan uzaklaşarak, 7 yıl, hapis cezası verdi. Mahkeme Öz ve Bulgan’ın cezasında artırıma giderek cezayı 10 yıl 6 aya yükseltti. Mahkeme ayrıca Mevlüde Ökmen, Naci Arslan ve Davut Tekin’e 5 yıl hapis cezası verdikten sonra cezada artırıma giderek 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 
 
Yusuf Erat’a 5 yıl hapis veren mahkeme cezasını önce 2 yıl 6 aya düşürürken, ardından ise “mutlak terör suçu” olduğu gerekçesi ile 3 yıl 9 ay hapis cezasında karar kıldı. 
 
Şakir Turan, Osman Ok ve Mehmet Sait Tuncer’e “yardım ve yataklık” iddiası ile 6 yıl hapis veren mahkeme, cezada indirime giderek 4 yıl ve suçlarının “mutlak terör suçu” olduğuna kanaat getirerek cezayı yeniden 6 yıla çıkardı. Mahkeme ayrıca Osman Ok’un tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Mahkeme Ok dışındaki isimlerin tutukluluk halinin de devamı yönünde karar verdi. 
 
 
 

Diğer başlıklar

12:46 Tutuklulardan açıklama: Açlık grevini ve ölüm orucunu sonlandırıyoruz
12:42 Bursa'da bir otelin dış cephe temizliğini yapan 2 işçi hayatını kaybetti
12:19 'Öcalan'dan mesajı direniş getirdi'
12:08 Leyla Güven’in kızı: Başardınız, çünkü çok haklıydınız
11:23 Öcalan’dan açlık grevi çağrısı: Eyleminizin sona ermesini bekliyorum
10:39 21 ülke AP seçimleri için sandık başında
09:21 Başkale travertenleri göz kamaştırıyor
09:17 ‘İlk müdahaleler hayati önem taşıyor’
09:16 Önlü: Bir yanda Bahşılı bir yanda Dersim; düşman hukuku var
09:14 'Çözüm iki özneye dayanmalı: Güçlü liderlik ve sivil toplum'
09:13 Anne Encu: Veli kalmıştı onu da aldılar
09:10 Derik Belediyesi Meclis üyeleri hakkında ‘Uğur Kaymaz' incelemesi
09:09 Gazeteciler TOMA ve polis kalkanlarıyla engellenmeye başlandı
09:07 Barış Vakfı Başkanı Tahmaz: Öcalan, Türkiye’ye bir şans daha verdi
09:05 Gözaltının her saniyesi işkence: Yetmiyor 200 volt verelim
09:04 'Devlet korumadığı için Havva sanık sandalyesinde'
09:00 Öcalan’ın avukatları saat 11.00’de açıklama yapacak
09:00 26 MAYIS 2019 GÜNDEMİ
08:19 Leyla Güven’in eylemi 200’üncü, ölüm orucu ise 27’nci gününde
25/05/2019
21:18 İftar sonrası tecride karşı oturma eylemi
20:46 Hakkari Katı Atık Birlik Başkanlığına Karaman seçildi
20:40 'Tecrit kalkana kadar alanlarda olacağız'
20:39 Marmara ve Ege'de deprem
19:52 Dersim’deki eylem 20’nci gününde
19:11 Kürt Dili Platformu’ndan Kürtçe konuş çağrısı
18:58 AKP İlçe Başkanı Gülsuyu Mahallesi için ‘terör yuvası’ dedi
18:23 33. Uluslararası İzmir Festivali başlıyor
18:22 Tutuklu annesi Lice’de polis tarafından darp edildi
18:01 Şırnak'ta helikopter hareketliliği
17:33 Yazar Faik Bulut serbest bırakıldı
17:26 İşkence edilenlerin ATK'ye sevk edilmesi talebine ret: 20 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
17:17 Eylemdeki annelerini aradılar: Direnişimizin sesi oldunuz
17:07 Grevdeki tutukluların koğuşuna gece baskını!
17:01 'Çözümün yolu tecridin kaldırılmasından geçer'
16:04 Yeni Yaşam Gazetesi 1 yaşında!
15:48 TOHAV heyeti Urfa’da
15:20 Tutuklu anneleri: Yalnız çocuklarımız değil herkes için sokaklardayız
15:02 'Tecrit tümden kalkarsa ülkenin önü de açılır'
15:01 ‘Hasta tutuklu Adnan Öztel derhal serbest bırakılsın’
14:50 Tutuklu yakınları tecridi protesto etti
14:50 Hasta tutuklu Yıldırım'ın tahliyesi istendi
14:50 Yazar Faik Bulut gözaltına alındı
14:28 'Annelerin çığlığı katilleri gün yüzüne çıkaracak'
14:23 Müzakereciler Güney Afrika barışını anlattı: Korkularımızla yüzleşerek başardık
14:11 Öztrak: YSK mazbatanın çalındığını itiraf etti
13:55 141 gündür açlık grevindeki Yiğit: Eylemimiz sonuç alıyor
13:42 Cumartesi Anneleri 24'üncü yıllarında: Kötülüğe karşı vicdan kazanacak
13:26 Gebze'deki aileler: Her yerde çocuklarımızın yanında duracağız
13:05 CHP sandıklarda görev alacak avukatlar için eğitimlere başladı
11:43 Bingöl'de 23 bölge için yasak kararı