Haber notları delil gösterildi: Gazeteci Turay’a 9 yıl hapis cezası

img
MARDİN –2 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Abdulkadir Turay’a haber kaynağından aldığı bilgi notları gerekçe gösterilerek 9 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme Turay ve beraberindekilere toplamda 74 yıl 3 ay hapis cezası verdi. 
 
Mardin’in Savur ilçesinde 9 Mayıs 2016 tarihinde “Örgüte yardım ve yataklık etmek” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklanan KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdulkadir Turay beraberinde yargılanan Savur Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Osman Ok, DBP üyeleri Mehmet Sait Tuncer, Yusuf Erat ve Şakir Turan ile Davut Tekin, Hamdulah Öz, Naci Arslan ve Yalçın Bulgan’ın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya Turay, Öz, Bulgan tutuldukları Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden getirilirken, diğer sanıklar Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşmaya katıldı. Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık yakınları ve avukatlar katıldı. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. 
 
Duruşmada ilk olarak mütalaaya karşı savunmasını yapan Osman Ok, Kürtçe savunma yaparak, gizli tanık beyanlarını kabul etmediğini söyledi. Kendisinin PKK saflarında olduğu iddia edildiğini ancak gösterilen fotoğrafların kendisine ait olmadığının ortaya çıkması ile 30 ay sonra gizli tanık beyanlarının değiştiğini belirten Ok, beraatını istedi. 
 
TURAY: GİZLİ TANIK KENDİSİ İLE ÇELİŞMEKTEDİR
 
Ardından savunmasına geçilen Turay da, Kürtçe savunma yaptı. Turay, gizli tanık beyanlarının doğruyu yansıtmadığını dile getirerek, 15 Nisan 2016’da meydana gelen ve 4 kolluk kuvvetinin yaşamını yitirdiği olaya dair gizli tanık Arif ve Avanos’un iddialarına cevap verdi. Turay, “2014 yılından 2016 yılında tutuklandığım güne kadar gazeteci olarak çalıştım. HTS kayıtları ve tape kayıtları istenmiştir. Ben MED TV için röportaj yapmadım. Çalıştığım ajans bellidir. Sigortalı bir şekilde çalışmışımdır. HTS kayıtları önünüzdedir. Savur’un giriş ve çıkışında kameralar vardır. Yolda çevirmeye de girdim. Aracım kontrol edildi. Gazeteci olmama rağmen televizyondan olayı duydum ve olay yerine gittim. Gizli tanık kendisi ile çelişmektedir. Örgüt üyesi olan biri örgüt üyesi olduğunu telefon üzerinden söyler mi? Haber kaynağımdan aldığım bilgiler tamamen haber amaçlı bilgilerdir. Haber kaynaklarından alınan bilgiler suçlama konusu yapılamaz” ifadelerini kullandı. 
 
Kürtçe savunma yapan diğer isimler de kendileri hakkında gizli tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek beraatlarına karar verilmesini istedi. 
 
‘GİZLİ TANIK BEYANLARINA İTİBAR EDİLEMEZ’
 
Ardından söz alan avukat Şehmuz Taşkın, gizli tanık beyanlarının genel geçer beyanlar olduğunu belirterek, tanıkların müvekkilleri hakkında hangi örgüt adına faaliyet yürüttüklerini dahi söylemediklerini sadece örgüt dediklerini dile getirdi. Gizli tanıkların müvekkili Osman Ok hakkında fotoğraf teşhisinin ardından beyan değiştirdiklerini dile getiren Taşkın, bu nedenle tüm sanıklar yönünden gizli tanık beyanlarına itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. 
 
Ardından mütalaasını yineleyen iddia makamı ise, Hamdullah Öz, Mehmet Sait Tuncer, Yalçın Bulgan, Gazeteci Abdulkadir Turay, Yusuf Erat, Mevlüde Ökmen, Osman Ok ve Şakir Turan’ın üzerlerine atılı suçlamalardan cezalandırılmasını ve verilecek cezanın üst sınırdan verilmesini, tutukluluk hallerinin de devamını istedi. İddia makamı Davut Tekin, Naci Arslan’ın da beraatlarına karar verilmesini istedi. 
 
BERAATLARINI İSTEDİLER
 
Mütalaaya karşı son sözleri sorulan sanıklar, suçlamaları reddederek beraatlarına karar verilmesini istedi. Avukatlar da savunmalarını tekrarlayarak, gizli tanık beyanlarına dikkat çekip, Yargıtay kararları ile Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının gizli tanık beyanlarının ceza vermek için yeterli olmadığını açık bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti. 
 
TURAY’A 9 YIL, TÜM SANIKLARA TOPLAMDA 74 YIL 3 AY HAPİS VERİLDİ
 
Verilen kısa aranın ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme gazeteci Abdulkadir Tura hakkında,“örgüt üyesi olmak” iddiası ile alt sınırdan uzaklaşarak 9 yıl hapis cezası verdi. 
 
Mahkeme Hamdullah Öz ve Yalçın Bulgan’a alt sınırdan uzaklaşarak, 7 yıl, hapis cezası verdi. Mahkeme Öz ve Bulgan’ın cezasında artırıma giderek cezayı 10 yıl 6 aya yükseltti. Mahkeme ayrıca Mevlüde Ökmen, Naci Arslan ve Davut Tekin’e 5 yıl hapis cezası verdikten sonra cezada artırıma giderek 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 
 
Yusuf Erat’a 5 yıl hapis veren mahkeme cezasını önce 2 yıl 6 aya düşürürken, ardından ise “mutlak terör suçu” olduğu gerekçesi ile 3 yıl 9 ay hapis cezasında karar kıldı. 
 
Şakir Turan, Osman Ok ve Mehmet Sait Tuncer’e “yardım ve yataklık” iddiası ile 6 yıl hapis veren mahkeme, cezada indirime giderek 4 yıl ve suçlarının “mutlak terör suçu” olduğuna kanaat getirerek cezayı yeniden 6 yıla çıkardı. Mahkeme ayrıca Osman Ok’un tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Mahkeme Ok dışındaki isimlerin tutukluluk halinin de devamı yönünde karar verdi. 
 
 
 

Diğer başlıklar

19:08 Trump: Kaşıkçı olayıyla ilgili Türkiye'den ses ve görüntü kayıtlarını istedik
19:05 Buca Emek ve Demokrasi Güçleri: Türkiye ekonomik kriz içinde sürükleniyor
18:22 HDP'li Farisoğulları görevden alınan muhtarları Soylu’ya sordu
18:09 Adana'da 1 gözaltı
18:02 Pompeo'dan yaptırım açıklaması
18:00 Diyarbakır Barosu görev dağılımı yaptı
17:59 BM Suriye Özel Temsilcisi görevinden ayrılıyor
17:30 CHP’li Erol: Önümüzdeki günlerde kabine değişebilir
16:39 'Tarımda siyasal erozyonu bitirerek açlığa son vermek mümkün'
16:38 İHD: Mülteciler öteki değil insanlığın eşit parçasıdır
16:28 HDP öldürülen Ok'u Soylu'ya sordu
16:21 Kilis L Tipi Cezaevi’nde tutuklu Gökhan açlık grevine başladı
16:14 Kerestecioğlu: Ankara’da imar artışı dışında belediyeciliği esas alacağız
16:09 Lice’de 15 muhtar görevden alındı
16:03 Yunanistan Dışişleri Bakanı istifa etti
16:02 Çavuşoğlu: İlişkilerimizde yaptırım olmaması konusunda hemfikiriz
15:55 Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu görevden alındı
15:32 Şırnak’ta bir gözaltı
15:18 Mahkeme inşaat şirketindeki kayyum denetimine son verdi
15:07 TTB’den ‘Beyaz Nöbet’ çağrısı
15:05 Mersin Belediyesi işçileri habersiz yapılan kesintiyi geri istedi
14:55 CHP önünde eylem yapan işçiye ‘Sen HDP’lisin’ saldırısı
14:51 Şiddet gören kadın işinden de çıkarıldı
14:29 Yıkılacak valilik binasına neden 2 milyarlık tadilat yapıldı?
14:28 Temelli, Bekir Kaya'nın duruşmasına katılacak
14:23 Nusaybin Davasında mütalaa yarın
14:23 Ilıcak ve Altanların gerekçeli kararı açıklandı
14:22 Gazeteci Akgül’e kalem ve defter verilmiyor
14:10 'Halkevi yöneticileri serbest bırakılsın'
14:09 Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi: Süvarioğulları serbest bırakılsın
13:56 Yeni Şafak Kaşıkçı olayına dair ses kaydına ulaştığını açıkladı
13:16 Gazeteci Kobulan hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi
13:11 Temelli Bitlis'ten seslendi: En uygun adaylarla kayyumları silip atacağız
12:28 Kati Piri’den Demirtaş ailesine ziyaret
12:22 HDP: Halkevlerine operasyon demokratik siyasetin tasfiyesinin parçası
12:18 Brunson'a verilen cezaya avukatı itiraz etti
11:45 TJA aktivisti Çerçel serbest bırakıldı
11:24 Pompeo, gazeteci Kaşıkçı için Ankara’da
11:15 Urfa'da bir muhtar gözaltına alındı
10:50 Hatun Tuğluk’un cenazesine saldıranların duruşması yarın
10:39 Ankara'da şüpheli asker ölümü
10:12 Temelli: Leyla Güven dosyası Meclisin onur sınavıdır
09:44 Marmara'da toz taşınımı uyarısı
09:35 Yiğit: İdlib’de çatışmalı sürece girmek an meselesi
09:34 ÖÇAV: Mor baro için geliyoruz
09:34 Ankara’da Engelsiz Filmler Festivali başlıyor
09:08 Ödeneği kesilen karayollarının işini kayyum devraldı!
09:07 Adana Barosu Genel Kurulu’nda 'gerilla ve Kürdistan' diyen avukata saldırı
09:06 Beyaz altın artık yüzleri güldürmüyor
09:05 Halfetililer: Kayyum geldi hizmet kesildi