Haber notları delil gösterildi: Gazeteci Turay’a 9 yıl hapis cezası

img
MARDİN –2 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Abdulkadir Turay’a haber kaynağından aldığı bilgi notları gerekçe gösterilerek 9 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme Turay ve beraberindekilere toplamda 74 yıl 3 ay hapis cezası verdi. 
 
Mardin’in Savur ilçesinde 9 Mayıs 2016 tarihinde “Örgüte yardım ve yataklık etmek” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklanan KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdulkadir Turay beraberinde yargılanan Savur Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Osman Ok, DBP üyeleri Mehmet Sait Tuncer, Yusuf Erat ve Şakir Turan ile Davut Tekin, Hamdulah Öz, Naci Arslan ve Yalçın Bulgan’ın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya Turay, Öz, Bulgan tutuldukları Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden getirilirken, diğer sanıklar Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşmaya katıldı. Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık yakınları ve avukatlar katıldı. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. 
 
Duruşmada ilk olarak mütalaaya karşı savunmasını yapan Osman Ok, Kürtçe savunma yaparak, gizli tanık beyanlarını kabul etmediğini söyledi. Kendisinin PKK saflarında olduğu iddia edildiğini ancak gösterilen fotoğrafların kendisine ait olmadığının ortaya çıkması ile 30 ay sonra gizli tanık beyanlarının değiştiğini belirten Ok, beraatını istedi. 
 
TURAY: GİZLİ TANIK KENDİSİ İLE ÇELİŞMEKTEDİR
 
Ardından savunmasına geçilen Turay da, Kürtçe savunma yaptı. Turay, gizli tanık beyanlarının doğruyu yansıtmadığını dile getirerek, 15 Nisan 2016’da meydana gelen ve 4 kolluk kuvvetinin yaşamını yitirdiği olaya dair gizli tanık Arif ve Avanos’un iddialarına cevap verdi. Turay, “2014 yılından 2016 yılında tutuklandığım güne kadar gazeteci olarak çalıştım. HTS kayıtları ve tape kayıtları istenmiştir. Ben MED TV için röportaj yapmadım. Çalıştığım ajans bellidir. Sigortalı bir şekilde çalışmışımdır. HTS kayıtları önünüzdedir. Savur’un giriş ve çıkışında kameralar vardır. Yolda çevirmeye de girdim. Aracım kontrol edildi. Gazeteci olmama rağmen televizyondan olayı duydum ve olay yerine gittim. Gizli tanık kendisi ile çelişmektedir. Örgüt üyesi olan biri örgüt üyesi olduğunu telefon üzerinden söyler mi? Haber kaynağımdan aldığım bilgiler tamamen haber amaçlı bilgilerdir. Haber kaynaklarından alınan bilgiler suçlama konusu yapılamaz” ifadelerini kullandı. 
 
Kürtçe savunma yapan diğer isimler de kendileri hakkında gizli tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek beraatlarına karar verilmesini istedi. 
 
‘GİZLİ TANIK BEYANLARINA İTİBAR EDİLEMEZ’
 
Ardından söz alan avukat Şehmuz Taşkın, gizli tanık beyanlarının genel geçer beyanlar olduğunu belirterek, tanıkların müvekkilleri hakkında hangi örgüt adına faaliyet yürüttüklerini dahi söylemediklerini sadece örgüt dediklerini dile getirdi. Gizli tanıkların müvekkili Osman Ok hakkında fotoğraf teşhisinin ardından beyan değiştirdiklerini dile getiren Taşkın, bu nedenle tüm sanıklar yönünden gizli tanık beyanlarına itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. 
 
Ardından mütalaasını yineleyen iddia makamı ise, Hamdullah Öz, Mehmet Sait Tuncer, Yalçın Bulgan, Gazeteci Abdulkadir Turay, Yusuf Erat, Mevlüde Ökmen, Osman Ok ve Şakir Turan’ın üzerlerine atılı suçlamalardan cezalandırılmasını ve verilecek cezanın üst sınırdan verilmesini, tutukluluk hallerinin de devamını istedi. İddia makamı Davut Tekin, Naci Arslan’ın da beraatlarına karar verilmesini istedi. 
 
BERAATLARINI İSTEDİLER
 
Mütalaaya karşı son sözleri sorulan sanıklar, suçlamaları reddederek beraatlarına karar verilmesini istedi. Avukatlar da savunmalarını tekrarlayarak, gizli tanık beyanlarına dikkat çekip, Yargıtay kararları ile Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının gizli tanık beyanlarının ceza vermek için yeterli olmadığını açık bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti. 
 
TURAY’A 9 YIL, TÜM SANIKLARA TOPLAMDA 74 YIL 3 AY HAPİS VERİLDİ
 
Verilen kısa aranın ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme gazeteci Abdulkadir Tura hakkında,“örgüt üyesi olmak” iddiası ile alt sınırdan uzaklaşarak 9 yıl hapis cezası verdi. 
 
Mahkeme Hamdullah Öz ve Yalçın Bulgan’a alt sınırdan uzaklaşarak, 7 yıl, hapis cezası verdi. Mahkeme Öz ve Bulgan’ın cezasında artırıma giderek cezayı 10 yıl 6 aya yükseltti. Mahkeme ayrıca Mevlüde Ökmen, Naci Arslan ve Davut Tekin’e 5 yıl hapis cezası verdikten sonra cezada artırıma giderek 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 
 
Yusuf Erat’a 5 yıl hapis veren mahkeme cezasını önce 2 yıl 6 aya düşürürken, ardından ise “mutlak terör suçu” olduğu gerekçesi ile 3 yıl 9 ay hapis cezasında karar kıldı. 
 
Şakir Turan, Osman Ok ve Mehmet Sait Tuncer’e “yardım ve yataklık” iddiası ile 6 yıl hapis veren mahkeme, cezada indirime giderek 4 yıl ve suçlarının “mutlak terör suçu” olduğuna kanaat getirerek cezayı yeniden 6 yıla çıkardı. Mahkeme ayrıca Osman Ok’un tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Mahkeme Ok dışındaki isimlerin tutukluluk halinin de devamı yönünde karar verdi. 
 
 
 

Diğer başlıklar

10:05 DDKD Başkanı’na ‘örgüt propagandası’ cezası
09:40 Telefon görüşmeleri yorumlanıp ‘suç delili’ sayıldı
09:32 Soma'daki göçükte kalan 3 işçi de kurtarıldı
09:31 Farisoğulları: Halkımızın taleplerini her yerde anlatmaya devam edeceğim
09:18 Çıplak ayakla gözaltına aldılar
09:14 'Siftah yapmadan eve dönüyoruz'
09:13 Sanatevi’ne Emniyet’in talimatı ile ruhsat verilmedi
09:12 Eserleriyle öldürülen 300 kadına dikkat çekti
09:11 'Krizi yaratanlar bedel ödesin' diyenler mitinge
09:05 İZBAN işçileri: Grev bizim değil işverenin tercihi
09:03 Mahkeme görev yeri değiştirilen daire başkanlarını haklı buldu
09:02 61 yaşındaki hasta tutuklu Baştaş'ın durumu kötüleşti
09:00 13 KASIM 2018 GÜNDEMİ
08:16 3 ilçede sokağa çıkma yasağı
08:14 AKP’nin aday adayı ‘yolsuzluk’tan gözaltına alındı
08:02 YHT kılavuz trenle çarpıştı: 4 ölü, 43 yaralı
12/12/2018
21:30 Soma'da maden ocağında çökme: 10 işçi yaralandı
20:14 İHD’den film gösterimi
20:11 Şerdıl Cengiz okulunda karanfillerle anıldı
20:03 Serbest bırakılan 14 kişi açlık grevindekileri ziyaret etti
20:00 CHP ve İyi Parti anlaştı: İstanbul, Ankara ve İzmir'de CHP'nin adayı desteklenecek
19:02 Van'daki açlık grevi eylemcileri serbest bırakıldı
18:56 Savcı TJA’lı 23 kadına tek soru yöneltti
18:52 Saray'da seçim görüşmesi
18:49 ‘Demirtaş davasında mahkeme bütün Türkiye'ye kötülük yaptı’
18:34 Öldürülen Arat’ın babası: Öldürme amacıyla ateş açıldı
18:30 HDP Diyarbakır il binasına iki günde ikinci baskın: 50 gözaltı
17:29 Bingöl’de 26 bölge için yasak kararı uzatıldı
17:19 Nuray Mert'e ceza
17:06 Meclis'te 'Sayın Öcalan' ifadesine ceza
16:52 4 çocuk ailelerine teslim edildi
16:35 Valilik patlaması duruşmasında bir kişi tahliye edildi
15:48 Gerekçe hep aynı: 'Dur' ihtarına uyulmadı
15:42 Demirtaş'ı yargılayan mahkeme başkanı: Ben tarafım
15:18 Kadınlardan Flormar işçilerine dayanışma ziyareti
15:00 Nöbetçi GYY’lerle uluslararası dayanışma
14:54 'AKP adayı kayyum neden hala görevi başında?'
14:48 Açlık grevindeki hasta tutuklu Kemal Özelmalı hastaneye kaldırıldı
14:48 Çıplak aramayı kabul etmeyen HDP yöneticisi darp edildi
14:34 50 HDP'li daha açlık grevi başlattı
14:21 İnsan hakları örgütleri: Cezaevleri işkence mekanı haline geldi
14:18 Erdoğan: Fırat'ın doğusunda operasyona başlıyoruz
14:15 Nusaybin Davası: Amacımız özgür ve eşit bir yaşam
13:52 Festus Okey'in davası 11 yıl sonra yeniden görülmeye başlandı
13:51 DBP PM Üyesi Halit Şaşmaz gözaltına alındı
13:50 İHD'den, Hayko Bağdat’a ırkçı ifade kullananlar hakkında suç duyurusu
13:08 Kürt Dili Platformu’ndan aydın, yazar ve sanatçılara çağrı
12:56 Öldürülen gencin kuzeni: Yakın mesafeden ateş açıldı
12:35 Mardin'de açlık grevindeki tutuklulardan Öcalan mesajı
12:27 Ankara’da gözaltına alınanlardan 2 kişi serbest bırakıldı