İnsanlığın korkusu DAİŞ QSD'ye diz çöküyor

img

DÊRA ZOR - Canlı bomba saldırıları, araçla kitle içine dalma ve kalabalık sivil merkezlerdeki silahlı saldırıları ile dünyaya korku salan DAİŞ, Dêra Zor'da QSD Güçleri karşısında çaresiz teslimiyeti kabullenip diz çöküyor. 

 
Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) DAİŞ’e karşı gerçekleştirdiği son operasyonlar Dêra Zor’un Hecin beldesine bağlı Baxoz köyünde devam ediyor. Baxoz’da 15 noktayı daha DAİŞ’ten temizleyen QSD savaşçılarına, yüzlerce DAİŞ'li daha teslim oldu. Teslim olanlar arasında Türki Cumhuriyetler olarak bilinen Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkistan, Azerbaycan gibi ülkelerden gelen çok sayıda kişi de bulunuyor. 
 
Baxoz köyünde halen binlerce DAİŞ'li ve aileleri bulunurken, QSD güçlerine teslim olmayıp savaş kararı alan DAİŞ'lilere yönelik operasyonlar da arttı. DAİŞ'liler, QSD’nin yeni aldığı noktalara karşı saldırı başlatsa da, saldırılar QSD savaşçıları tarafından kırıldı. Güçleri iyice kırılan ve daha önce teslim olmayı reddeden DAİŞ'liler de bir bir teslim oluyor. QSD savaşçıları ateş hattının az olduğu bir hatta koridor açarak, teslim olanları alıyor.
 
DAİŞ'lilerin teslim olma anları Mezopotamya Ajansı'nın (MA) kameralarına yansırken, çıkanların çoğu DAİŞ’in “muhacîrûn” olarak isimlendirilen yabancılar grubundan. Hollanda, Fransa, Almanya, Kanada, Kuzey Afrika, Endonezya, Hindistan, Suudi Arabistan, Irak, Fas, Tunus, Libya, Cezayir, Mısır ve Türkiye gibi ülkelerden DAİŞ'e katılmışların yanı sıra az sayıda da Suriyeliler bulunuyor. Teslim olanların arasında en çok ise Türki Cumhuriyetler olarak bilinen Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkistan, Azerbaycan gibi ülkelerden DAİŞ’li bulunuyor.
 
Tamamına yakını DAİŞ’in hilafet ilan ettiği yılda Suriye’ye geldiğini aktarırken, DAİŞ'liler Suriye’ye geçiş hatlarının Türkiye olduğunu belirtiyor. Kullandıkları hatlar ise Kilis-Bab, Antep-Cerablus ve Urfa-Til Ebyad (Girê Spî) hatları olmuş. Çoğu ilk olarak İstanbul'a oradan da sınır kentlerine ulaştıklarını ifade ediyor.
 
Yabancı DAİŞ'lilerin çoğu aileleri ile birlikte teslim olurken, neredeyse hepsi kendisini “mücahit” olarak tanımlıyor. Her gün kafile kafile teslim olan DAİŞ'lilerin birçoğu, askeri elbiseli olurken, yarısından fazlası ise çeşitli çatışmalarda yaralanmış. 
 
MA / Nazım Daştan