Leyla Güven'in eylemi 128’inci gününde

img

DİYARBAKIR - DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 128’inci gününde.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde 8 Kasım 2018'de başlattığı ve tahliyesinin ardından evinde devam ettirdiği süresiz dönüşümsüz açlık grevi, 128’inci gününde. 
 
Aynı taleple Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde eyleme başlayan HDP üyesi Nasır Yağız 115, Strasburg’daki 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş 89, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan tutukluların açlık grevi 90 gündür devam ediyor. Eylem, 1 Mart itibariyle Türkiye'deki tüm cezaevlerine yayıldı. 
 
HDP İL BİNASINDAKİ EYLEM SÜRÜYOR 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın 3 Mart’ta partinin Diyarbakır il binasında başlattığı açlık grevine, 8 Mart’ta HDP Van milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç da dahil oldu. HDP’li vekillerle birlikte eyleme başlayan partililer İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin ve Bilal Özgezer, il binasına yapılan baskın ardından tutuklu bulundukları cezaevlerinde, gözaltına olan Salih Cansever, Abdulhalik Kurt ve Yusuf Ataş da tutuldukları Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde açlık grevini sürdürüyor.  
 
TAHLİYE OLANLAR EVİNDE EYLEMİNE DEVAM EDİYOR
 
Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevine başlayan Sedat Akın’ın tahliye edilmesi ardından Batman’daki evinde sürdürdüğü eylem 68’inci gününde. Bakırköy Cezaevi’nde 15 Ocak’ta eyleme başlayan ve 8 Mart’ta tahliye olan Gurbet Ektiren de Mardin’in Derik ilçesindeki evinde sürdürüyor.