Şairler Kürt edebiyatında dergilerin önemini anlattı

img

VAN - Dilop Dergisi'nin düzenlediği etkinlikte konuşan şairler Kürt edebiyatında dergilerin önemine dikkat çekti.

Van'da bulunan Bajar Cafe'de Dilop Dergisi için düzenlenen gece ve Şair Arjen Arî'nin şiirleri üzerine söyleşi yapıldı. Geceye Dilop Bölge Temsilcisi Reşo Ronahî, şairler Yehya Omerî, Emerîkê Sidiqaye ile çok sayıda izleyici katıldı. Kitap standının da kurulduğu etkinlikte ilk olarak konuşan Reşo Ronahî Dilop Dergisi’nin tarihini anlattı. Dergilerin Kürtler arasında önemli bir yerde olduğunu ifade eden Ronahî, birlik ve örgütlülüğün Kürtlerde dergiler üzerinde sağlandığını ve dünyada bunun bir örneğinin olmadığını söyledi.

ARJEN ARÎ'NİN TÜM ESERLERİ SOR YAYINLARI’NDAN ÇIKACAK

Bu duruma örnek veren Ronahî , "Hawar Dergisi bunlardan biridir. Dünyada hangi millet arasından bir dergi çıkmış ki dil bayramı olarak o gün kutlanmıştır. Hiçbir yerde böyle bir şey yoktur. Ondan dolayı dergilerimize sahip çıkmalıyız" diye konuştu. Dilop Dergisi’nin 2018 Newroz gününde çıkarıldığını söyleyen Ronahî, bunun onur verici olduğunu ifade etti. Okurlara bir müjde de veren Ronahî, Arjen Arî'nin tüm eserlerinin bir aksilik olmadığı takdirde 2019 senesinde Sor Yayınları'ndan çıkacağının bilgisini verdi.

'ARJEN ARÎ ESKİ KALIPLARI KULLANDI'

Ardından konuşan Kürt Şair Yehya Omerî ise Kürt edebiyatının önce dünya da var olan kalıpları takip ettiğini söyleyerek Hawar Dergisi ile edebiyat ve şiir kalıplarının değiştiğini ifade etti. Türkiye'de ki sanatçıların eski kalıpları reddettiğini Kürtlerin ise reddetmediğini söyleyen Omerî,"Kürtler 'Melayê Cizîrî bizim şairimiz değildir' demedi ve buna sahip çıktı" dedi.

Arjen Arî'nin de Modern Kürt Edebiyatı'nda eski kalıpları yaygın olarak kullandığını söyleyen Omerî,  Arjen Arî'nin Ehmedê Xanî, Feqîyê Teyran gibi eski kalıpları işlediği örneğini verdi.

'HAWAR DERGİSİ KLASİK VE MODERN EDEBİYATIN KÖPRÜSÜDÜR'

Son olarak konuşan Şair Emerîkê Sidiqaye ise Hawar Dergisi'nin klasik edebiyat ile modern edebiyatın köprüsü olduğunu söyledi. Tîrêj Dergi'sinin klasik edebiyattan ayrılarak modern edebiyata yöneldiğini söyleyen Sidiqaye, Rojen Barnas, Berken Bereh, Arjen Arî gibi sanatçıların ise bunun öncülüğünü yaptığını ifade etti. Bu şairlerin modern şiiri kurduğunu söyleyen Sidiqaye, edebiyatın kendini ifade etme aracı olduğunu belirtti. Sidiqaye, "Kürt şiirlerinden bahsedersek muhakkak Arjen Arî'den bahsetmeliyiz. Arjen Arî yaşadığı topraklarının ve halkının acısını, mutluluğunu her yönüyle modern şiirinde işlemiştir" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

'ŞİİR DİNLETİSİ YAPILDI'

Yapılan konuşmaların ardından Reşo Ronahî, Yehya Omerî, Emerîkê Sidiqaye şiirler seslendirdi. Yine etkinliğe katılan birçok kişide Kürtçe şiirler okuyarak büyük bir dinleti sundular.

Şiir dinletisinin ardından izleyiciler tarafından alınan Omerî ve Sidiqaye'nin kitapları yazarlar tarafından imzalanmasının ardından etkinlik sona erdi.