DÎSA-DER:Tutuklamalar Kürt diline duyulan tahammülsüzlüktür

img

VAN – DÎSA-DER eşbaşkanı ve eğitmenlerinin tutuklanmasına tepki gösteren dernek yöneticileri, operasyonun Kürt diline duyulan tahammülsüzlüğün açık bir örneği olduğunu belirterek, çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. 

Van’da, Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (DÎSA-DER)  Eşbaşkanı Naim Özden, eğitmenler Ferhan Yeşil, Şevket Acar, Celal Soğuk ve Mizgin Deniz Türkiye'de Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım'da evlerine yapılan operasyonla gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı. Yaşananlara tepki gösteren DÎSA-DER yöneticileri, eğitime ara vermeden devam edeceklerini söyledi. 
 
‘DAHA GÜÇLÜ DEVAM EDECEĞİZ’
 
Yapılan operasyonu değerlendiren DÎSA-DER Eşbaşkanı Medina Karaman, operasyonun Kürt diline yönelik baskıların bir sonucu olduğunu ve  bu alanda çalışma yürüttükleri için arkadaşlarının tutuklandığını söyledi. Bu operasyon Kürt dili ve edebiyatına tahammülsüzlüğün açık bir örneği olduğunu ifade eden Karaman,“Öğretmenlerimizin hepsi Kürt diline hakim insanlardı. Kürt dili üzerine emekleri ve çalışmaları olan insanlardı. Hiç şüphesiz ki bizler Kürt dili çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Arkadaşlarımız tutuklandı diye enseyi karartıp eğitimlerimizi ve dil çalışmalarımızı asla yarıda bırakmayacağız. Kaldığımız yerden daha güçlü devam edeceğiz” dedi.
 
‘DİLİMİZ VARLIĞIMIZDIR’
 
DÎSA-DER’in tutuklanan yönetici ve öğretmenlerinin bu onurlu ve taviz vermez duruşlarının kendileri için örnek teşkil ettiğini söyleyen Karaman,birlikte hareket edilirse bu alanda bir başarıya ulaşılacağını söyledi. Kürt diline ilişkin çalışmalarını öne çıkartarak yaygınlaştıracaklarını dile getiren Karaman, “Her zaman ve her yerde dilimiz için çalışacağız. Çünkü dilimiz varlığımız demektir. Bundan daha önemli bir şey yoktur” ifadesinde bulundu. 
 
'KÜRT DİLİ VARLIĞINA DEVAM EDECEK'
 
Derneklerinin kuruluşundan 1 hafta sonra arkadaşlarının tutuklanmasının DÎSA- DER'in susturulmasına yönelik bir hamle olarak değerlendiren dernek yöneticisi Sıddık Abi de, daha önceden dil alanında faaliyet gösterdikleri KURDİ-DER'in de kapatıldığını hatırlattı. Yasal bir kurum olan derneklerinin hedef alınmasının tek nedeninin Kürt diline olan tahammülsüzlük olduğunu söyleyen Abi şunları dile getirdi:"Bizler asla pes etmeyeceğiz ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Binlerce yıldır varlığını devam ettiren Kürt dili varlığına devam ettirecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” 
 
‘DİL EĞİTİMİ VERMEK Mİ SUÇ?’
 
DÎSA-DER’e yönelik operasyonun Öğretmenler Günü’nde yapılmasını manidar bulduğunu ifade eden dernek yöneticisi Salih Sertkal ise, “Bizlere olan yaklaşımlarını ve Kürt diline olan yaklaşımlarını gösterdiler. Arkadaşlarımızın Kürtçe dil eğitimini vermeleri mi suç? Türkiye’de birçok farklı dilin eğitimini veren kurumlar var. Biz de Kürt dili üzerine eğitim veren ve çalışmalar yürüten bir kurumuz. Dil üzerine bir kurum açmak bizim yasal hakkımızdır. Bu tutuklamaları asla kabul etmiyoruz. DÎSA-DER olarak dil ve kültür çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.