Urfa Cezaevi kanalizasyonu mahallelere akıyor

img

URFA - Urfa T Tipi Kampüs Cezaevi'nden akan kanalizasyon suyu, arıtılmadan mahallelere akıtılıyor. Mahallelerdeki çocuklar enfeksiyon şikayetiyle hastanelik olurken, 400'e yakın ağaç kurudu, 100'den fazla hayvan öldü.  

Urfa T Tipi Kampüs Cezaevi'nin kanalizasyon suyu, Hilvan ilçesinin 4 yüz nüfuslu Kırbaşı mahallesi ile 50 nüfuslu Ulaç ve 40 nüfuslu Yağgın mezralarına akıyor. Mahalle ve mezralarda yaşayanlar, kanalizasyon suyunun hastalık saçtığını, ağaçlarını kuruttuğunu ve hayvanlarının telef olmasına neden olduğunu anlattı. 
 
Yurttaşlar, son 3 yıl içinde birçok kuruma başvuru yaptıklarını, ancak sonuç alamadıklarını belirtti. 
 
AĞAÇLAR KURUDU 
 
Köylülerden Mehmet Avcı, cezaevinden direk yerleşim yerlerine akan suyun içme suyu dışında, birçok alanda kullanılabileceği bilgisi üzerine kullandıklarını söyledi. Köye akan su ile ağaçlarını suladığını söyleyen Avcı, "3 yıl içinde 5 yaşındaki 20 tane fıstık ağacım, 30 yaşındaki badem ağaçlarım ve ceviz ağaçlarım kurudu. Suyun cezaevinden sonra arıtıldığını sanıyorduk. Daha sonra suyun üçte birinin arıtıldığını, üçte ikisinin de kirli bir şekilde köye bırakıldığını öğrendik. Birçok yere başvuru yaptık, her kurum suçu başka kuruma atıyor. Bir an önce mağduriyetimizin giderilmesini ve yerleşim yerlerine akan suyun tamamen arıtılıp bırakılmasını istiyoruz" diye konuştu. 
 
ÇOCUKLAR HASTALANDI 
 
Kirli suyun aktığı mezralardan biri olan Yağgın’da yaşayan Abdullah Polat ise, 100'e yakın hayvanının öldüğünü söyledi. Serhat bölgesinden Hilvan'ın Yağgın mezrasına gelen Polat ailesi, cezaevinde suyun bırakılmasıyla birlikte çocuklarının bir çok hastalığa yakalandığını belirtti. Bir an önce tedbir alınmasını isteyen Polat, “Yıllardır sesimize kulak veren olmadı. Bizi kendi halimize bıraktılar. Sizin aracılığınızla sesimizi duyurmak istiyoruz. Ağaçlara, hayvanlara zarar veriyor. İçme suyuna sızdığına da tespit ettik. Çocuklarım hastalandı. Hastaneye götürdüm, doktor enfeksiyon diyor. Akciğer hastalığı da oluşmuş. Hayvanlarımız içtiği sudan kaynaklı öldü. Kokudan geçilmiyor. Sıcak havalarda çok daha zorlaşıyor. Diğer köylülerin de aynı şikayetleri var" dedi. 
 
Yağgın mezrasında çocuklarıyla birlikte yaşayan Hatice Polat da, bir kızının akciğer hastalığına yakalandığını, diğer çocuklarının sürekli enfeksiyon kaptığını ifade ederek, kirli suyun yaz aylarında kötü kokulara neden olduğunu belirtti. 
 
BAKANLIK İLE MAHKEMELİK OLDULAR
 
Yerleşim yerlerinde mağdur olan halkın avukatlığını üstlenen Nurullah Aba, Adalet Bakanlığı'na, Sağlık Bakanlığı'na, Devlet Su İşleri Müdürlüğü'ne, Cezaevi Müdürlüğü'ne sayısız dilekçe yazdıklarını; ancak bir sonuç alamadıklarını dile getirdi. Aba, ayrıca Adalet Bakanlığı hakkında şikayette bulunduklarını, 20 Mart'ta ilk duruşmanın görüleceği bilgisini paylaştı.