15 MART 2019 GÜNDEMİ

* PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Erzurum T Tipi Cezaevi’nde 68 gün önce açlık grevine başlayan Sedat Akın, tahliye olduktan sonra eylemini evinde sürdürüyor. 

*Partisinin il binasında devam eden açlık grevi eylemi gerekçesiyle 8 Mart akşamı kapıların kırıldığı ve milletvekillerinin darp edilerek düzenlenen baskında görev alan polislerin devletin yasal kolluk kuvvet güçleri olmadığını iddia eden milletvekili Musa Farisoğulları, İçişleri Bakanı’na bu kişilerin kim olduğunu sordu. 
 
*HDP il binasında sürdürülen açlık grevi eylemine katıldıkları için ikinci kez gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Salih Tekin, “Türkiye’nin günden güne faşizme doğru gittiğini görüyoruz. Siyasi kanalların açılması talebiyle açlık grevi eylemine başladım” derken, Sevican Yaşar ise, “Bu sessizlik bozulur” dedi. 
 
* Gümüşhane Cezaevi’nde 27 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan Hamza Arzuman ve Reşit İlhan'ın, İstiklal Marşı okumadıkları ve ayakta sayımı kabul etmedikleri için yerlerde sürüklenerek, coplandıkları iddia edildi. Cezaevi yönetimi iddiaları yanıtsız bıraktı. 
 
* Asıl meslekleri heykeltıraş ve ressam olan Avustralyalı Shireen Taweel ve Spencer Reid çiftçi, ülkelerine taşımak için Antep'te bakır işlemeciliğini öğreniyorlar. 
 
 * Antep ile özdeşleşen baklavanın ustalarından Kadir Kocaoğlu, "Malzeme ve ustalığın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir tat" tanımlaması yaptı. 
 
* Urfa T Tipi Kampüs Cezaevi'nden akan kanalizasyon suyu, arıtılmadan mahallelere akıtılıyor. Mahallelerdeki çocuklar enfeksiyon şikayetiyle hastanelik olurken, 400'e yakın ağaç kurudu, 100'den fazla hayvan öldü.  
 
* Açlık grevinin devam ettiği HDP il binasının yolunu tutan 10 yaşındaki Azad, siyasal sürece ilişkin yaşından büyük değerlendirmeleriyle dikkat çekti. 
 
* Karabağlar Belediyesi’ne ait Spor A.Ş.’de örgütlü Dev Turizm İş Sendikası üyesi işçilerin başlattığı grev, 21 gündür devam ediyor. İşçi Sadullah Özmen, talepleri kabul edilinceye kadar eylemi sürdüreceklerini vurguladı. 
 
* Tecridin kaldırılması talebiyle 128 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’e destek veren kadınlar, "Leyla’nın sesini, direncini, mücadelesini bulunduğumuz her alana, mahallelere, fabrikalara, evlere taşımalıyız" dedi. 
 
* Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan çocuğu Ahmet Kaçar’a destek olmak için açlık grevine başlayan anne Leyla Kaçar, “Tecrit kaldırılmadığı müddetçe biz ve çocuklarımız eylemimizi sürdüreceğiz” dedi. 
 
* 21 gündür açlık grevinde olan Hamide Yüksel haftalık telefon görüşmesinde, ailesi aracılığıyla verdiği mesajda, "Özgürlük için bu tecridin kalkması gerekiyor" dedi.
 
* İşsiz sayısının her geçen gün arttığı Bitlis'te, neredeyse her adım başı bir kahvehane ya da çay ocağı bulunuyor. Demli çaylar eşliğinde koyu sohbetlere dalan yurttaşlar, yaklaşan seçimlerden çok kriz ve zorunlu göçü konuşuyor. 
 
* Beyazıt Katliamı'nın üzerinden 41 yıl geçti. Katliamın 1980 darbesinin provası olduğunu belirten tanıklar, "Bu gün nasıl ‘beka sorunu’ var diyorlarsa o zamanlarda da 'Rusya Türkiye’yi işgal edecek' söylemleri arkasına sığınarak 'Beka sorunumuz var' diyorlardı. O katliam aydınlasaydı bugüne kadar yaşanan çok sayıda katliamın önüne geçilebilinirdi" dedi. 
 
* Açlık grevi eylemi 69’uncu gününe giren Zelal Başbuğ’un babası İzzettin Başbuğ, “Evlatlarımız açken biz burada rahat değiliz” diyerek ailelere, bir araya gelme çağrısı yaptı. 
 
* HDP'nin kayyum atanan belediyelere, AKP'nin elinde olan Gevaş ve Tuşba'yı da ekleyerek kazanacağını söyleyen Vanlılar, Erdoğan'ın "Buyur başka ülkeye git" ve "terörist" sözlerinin hesabının 14'te 14 yapılarak sorulacağını söylüyor. 
 
*Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu Vali Mustafa Yaman'ın danışmanlarından Bülent Erdolu'nun, belediye ve valiliğe araç temin eden firmadan "Fatura komisyonu" adı altında 246 bin TL rüşvet aldığı ortaya çıktı. Söz konusu rüşvet çarkı hesap dokümanlarına yansıdı. 
 
* Bölgede en çok asker ve polis seçmenin bulunduğu merkezlerin başında yer alan Çukurca'da 31 Mart seçimleri ayrı bir önem kazanıyor. HDP'nin Çukurca eşbaşkan adayları Hividar Ertunç ve Ebubekir Kanar, tüm bunlara rağmen Çukurca halkının iradesine sahip çıkacağını söyledi.
 
*Sakarya’nın Hendek ilçesinde Kürtçe konuştukları için öldürülen Kadri Sakçı (43) ve yaralan oğlu Burah Sakçı'nın failleri hakkında açılan davanın ilk duruşması Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.(09.45)
 
* HDP'nin Şırnak Belediyesi eşbaşkan adayları Hişar Osal ve Nurcan Altürk, kente dair projelerini açıklayacak. (10.00)
 
*Dersim Devrimci Güçbirliği adayları, 31 Mart yerel seçimler kapsamında hazırladıkları projelerini Demokratik Aleviler Derneği'nde düzenlenecek basın toplantısı ile açıklayacak. (11.00)
 
*Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi için her hafta adliye önünde düzenledikleri oturma eyleminin 167'ncisini gerçekleştirecek. (13.00)
 
*HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık Van'da İpekyolu Seçim Bürosu'nda gençlerle bir araya gelecek. (14.00)
 
* HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yerel seçimler kapsamında İzmir'de olacak ve çeşitli etkinliklere katılacak. (15.00- 18.00) 
 
* Polisin "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle 31 Aralık 2017’de öldürülen 16 yaşındaki Ekrem Görkem Karakan’a ilişkin açılan davanın 5'inci duruşması Antep 11’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (16.00)