Erdoğan'a Almanya'dan yalanlama

img
 
HABER MERKEZİ - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Almanya'ya iletildiğini söylediği iade listesine ilişkin Berlin'den yalanlama geldi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'ya ziyaretinden sonra Almanya ve ABD’ye iadesi istenenlerin isim listesini sunduklarını söylemişti. Erdoğan,"İsimlerin tamamını bilmiyorum ama külliyetli bir liste. Almanya’da 136 kişilik bir liste. ABD’ye iletilen listede ise sayı o kadar değil. Almanya’ya PKK ile ilgili daha önce dört binin üzerinde ismin olduğu klasörler verilmişti. Neler olacağını önümüzdeki süreç gösterecektir" demişti.
 
Deutsche Welle'ye konuşan Alman hükümet kaynakları, kendilerine bir listenin iletilmediğini belirtti. Görüşmede iletişim sorunlarının yaşandığını aktaran kaynaklar, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söz ettiği listenin de bu karışıklıktan kaynaklanan yanlış veya eksik bir bilgilendirmeye dayandığını düşünmekteyiz” dedi. 
 
Gazeteci Can Dündar'ın tutuklanarak iade edilmesi yönünde bir talep ilettiğini belirten yetkililer, Dündar'ın tutuklanarak iade edilmesinin zaten söz konusu olmadığını kaydetti.